
MS531DW MONO PRINTER LV
MS531DW MONO PRINTER LV
Key Features
- Monochrome Laser
- Duplex (2-sided) Printing: Integrated Duplex
- Print Speed: Up to 46 ppm
- Recommended Monthly Page Volume: 2,000 - 15,000 pages
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With exceptional performance and secure design MS531dw delivers enhanced productivity, up to 46 pages per minute and a toner yield up to 28,400 pages. Fast time to first print, superior print quality and easy-to-use touch screen.
Intelligent Design
Every touch point is designed to withstand high usage while meeting accessibility standards. Steel frames support the device and provide durability to help ensure consistent long-term performance. Products are designed for long service life with long-life components and are easily serviced with few tools
Ongoing professional product support
From easy installation through a lifetime of high volumes of pages, you'll find our devices easy to use and intuitive. From instructional and on-product support videos to simple color-coded guidance for maintenance tasks like changing toner, make our device experience world-class. For our managed print customers, we offer a step beyond with predictive analytics for fleet diagnostics that can help Lexmark detect and prevent potential problems before they happen.
Sustainability
With certifications in Energy Star®, Blue Angel, RoHS, EPEAT® Silver. Models are sustainable for today and beyond. Lexmark is an industry leader of recycled content with products using at least 39% PCR content and continual focus on improvement. This line is also engineered for Long Life and designed to last and reduce waste.
Manageability
These IoT-ready devices can be remotely managed, including setup, configuration, consumables management, and diagnostics. Wireless capability gives freedom of access and remote firmware updates make it easy to upgrade the latest security features. Our mobile printing app makes it easier to monitor and manage your print jobs from remote locations, all from the touch of your phone.
Secure by design
Lexmark expertise helps customers protect their data, their device and their network. Our security ecosystem is designed to overcome the most complex data challenges. And now we've added the Trusted Platform Module (TPM), which includes on-board authentication, system integrity checks, and cryptographic capabilities to create a unique digital system fingerprint. TPM meets stringent industry and US government security standards including Common Criteria and Federal Information Processing Standard (FIPS).
Proprietary technology
We own core technology across hardware, firmware, services, and solutions, creating seamless connections designed to reduce the risk of security gaps between your document, your device and your network.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 15.3" |
| Width | 15.7" |
| Height | 10.4" |
| Ethernet | Yes |
| Brand Name | Lexmark |
| Duty Cycle | 120000 |
| Media Size | DL Envelope |
| Media Type | Plain Paper |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Screen Size | 2.80" |
Show all 42 specsShow fewer
| Touchscreen | Yes |
|---|---|
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Power Source | AC Supply |
| Product Name | MS531dw Laser Printer |
| Product Type | Laser Printer |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | MS531dw |
| TAA Compliant | Yes |
| Maximum Memory | 1 GB |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Standard Memory | 1 GB |
| Package Contents | <ul><li> MS531dw Laser Printer</li><li> Warranty Information (region/country dependent)</li><li> Up to 75,000 pages return program imaging unit</li><li> Up to 5,000 pages starter return program toner cartridge</li><li> Power Cord (Country Dependent)</li><li> Worldwide Printer Setup Sheet (wordless)</li><li> Worldwide Safety Information Sheet</li><li> QR Code Setup Sheet</li><li> Worldwide Safety Stability Sheet</li></ul> |
| Print Technology | Laser |
| First Print Speed | 6 Second Monochrome |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 29.8 lb |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 38S0300 |
| Operating System Supported | <p><b>Microsoft Windows Operating Systems Supported </b></p><ul><li> Windows Server 2008 x64 running Terminal Services, Windows 11, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2008 running Terminal Services, Windows Server 2022, Windows Server 2008, Windows 8 x64, Windows Server 2012, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2003, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2003 x64 running Terminal Services, Windows Server 2003 running Terminal Services, Windows 10, Windows 8.1, Windows Server 2008 R2 running Terminal Services, Windows 8, Windows 2000 Server running Terminal Services, Windows Server 2008 R2, Windows 7 x64, Windows Server 2016, Windows XP x64, Windows Me, Windows XP, Windows Vista x64, Windows 2000, Windows Server 2019, Windows NT (4.00/4.00 Server), Windows Vista, Windows 98 2nd Edition, Windows 7</li></ul><p><b>Apple Operating Systems Supported </b></p><ul><li> Support is provided through AirPrint and AirScan only</li></ul><p><b>Linux Operating Systems Supported </b></p><ul><li> OpenSUSE 15.1, Red Hat Linux 8.3, Debian 9.4, Red Hat Linux 7.9, SUSE Linux Enterprise Server 15 SP2, SUSE Linux Enterprise Server 12 SP5, Fedora 33, Fedora 32, Debian 10, Ubuntu 20.04, Ubuntu 18.04 LTS, OpenSUSE 15.2</li></ul><p><b>Citrix MetaFrame </b></p><ul><li> Microsoft Windows Server 2003 x64 running Terminal Services with Citrix Presentation Server 4.0 x64, 4.5 x64, Microsoft Windows 2000 Server running Terminal Services with Citrix Presentation Server 3.0, 4.0, Microsoft Windows Server 2003 running Terminal Services with Citrix Presentation Server 3.0, 4.0, 4.5, Microsoft Windows Server 2008 R2 Standard Edition running Citrix XenApp 6.0, 6.5, Microsoft Windows Server 2003 and 2003 X64 Edition with Citrix XenApp 5.0, Microsoft Windows Server 2008 R2 Enterprise Edition running Citrix XenApp 6.0, 6.5, Microsoft Windows 2000 Server running Terminal Services with Citrix MetaFrame Presentation Server 4.0, Microsoft Windows Server 2012 R2 Datacenter Edition running Citrix XenApp 7.5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, Microsoft Windows Server 2012 Datacenter Edition running Citrix XenApp 7.5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, Microsoft Windows Server 2012 Essentials running Citrix XenApp 6.0, 6.5, Microsoft Windows Server 2012 Foundation running Citrix XenApp 6.0, 6.5, Microsoft Windows Server 2008 R2 Datacenter Edition running Citrix XenApp 7.5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, Microsoft Windows Server 2008 and 2008 X64 Edition with Citrix XenApp 5.0, Microsoft Windows Server 2012 Standard running Citrix XenApp 6.0, 6.5</li></ul><p><b>Novell Operating Systems Supported </b></p><ul><li> Novell Open Enterprise Server 2 (SP3) on SuSE Linux Enterprise Server 10 SP4 (x86 and x64) 3, Novell Open Enterprise Server 11 (SP3) on SuSE Linux Enterprise Server 11 SP4 (x86 and x64), Novell NetWare 6.5 Open Enterprise Server, Novell Open Enterprise Server 15 (SP1) on SuSE Linux Enterprise Server 11 SP4 (x86 and x64), Novell Open Enterprise Server 11 (SP3) on SuSE Linux Enterprise Server 12 SP1 (x86 and x64)</li></ul><p><b>Other Operating Systems Supported </b></p><ul><li> Virtually any platform supporting TCP/IP</li></ul> |
| Environmental Certification | China Green Product (CGP) |
| Supported Network Protocols | APIPA (Auto IP) |
| Manufacturer Website Address | http://www.xerox.com |
| Standard Input Media Capacity | 350 Sheets |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 46 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LASMFP from LEXMARK PRINTERS and similar brands


MX431ADW MFP MONO LASER PRINTER
MS631DW MONO PRINTER LV
CX730DE MFP LV TAA SPR
More from LEXMARK PRINTERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



