MS3580 QUANTUM T USB HID BOOT TO BASE INCLUDES CABLES AND MANUALS
MS3580 QUANTUM T USB HID BOOT TO BASE INCLUDES CABLES AND MANUALS
Key Features
- Scan barcodes with a staggering speed of 1650 scan/s
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Laser scan engine guarantees rapid error free data entry
- Wired connectivity makes this scanner ideal for retail and desktop applications
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Honeywell's QuantumT® 3580 provides retailers with industry-leading omnidirectional scan performance and optional single-line scanning in a convenient size. The small footprint and numerous stand options for QuantumT minimize required counter space, increasing available room for merchandise and advertisement displays.
Ideal for presentation scanning in moderate-volume retail environments such as convenience stores, liquor stores and pharmacies, end users can individually customize the scan pattern and operate the scanner in either a hand-held or hands-free fashion. In addition, its rugged, rubber housing provides the necessary protection against daily operational use.
Tech Specs
| Width | 2.7" |
|---|---|
| Height | 4.3" |
| Length | 2.6" |
| Rugged | Yes |
| Scan Rate | 1650 scan/s |
| Brand Name | Honeywell |
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | Black |
| Light Source | Laser |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Product Line | QuantumT |
| Product Name | QuantumT 3580 Omnidirectional Laser Scanner |
Show all 38 specsShow fewer
| Product Type | Barcode Scanner |
|---|---|
| Scan Pattern | Single Line |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Product Color | Black |
| Product Model | MS3580-38 |
| Depth of Field | <ul><li>1.5" - 4"@5.2mil</li><li>0.8" - 7.3"@7.5mil</li><li>0.8" - 9.3"@10.4mil</li><li>0.8" - 10"@13mil</li><li>0.8" - 11.8"@26mil</li></ul> |
| Host Interface | USB |
| Product Family | QuantumT |
| Package Contents | <ul><li>QuantumT MS3580 Bar Code Reader</li><li>Rubber Boot mounted on plastic base</li><li>Cable</li><li>Manuals</li></ul> |
| Application/Usage | Retail |
| Scanning Distance | 11.73" |
| Drop Specification | Designed to withstand 1.5 m (5´) drops |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 1D |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Weight (Approximate) | 6 oz |
| Maximum Ambient Light | 4842 lux |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Additional Information | <p><b>Supported Interfaces:</b></p><ul><li>Serial</li><li>Light Pen Emulation</li><li>Keyboard Wedge</li><li>IBM 468X/469X</li><li>USB</li><li>OCIA</li><li>Laser Emulation</li></ul><p>USB Cable separate</p> |
| Minimum Print Contrast | 35% |
| Connectivity Technology | Cable |
| Maximum Scan Resolution | 5 mil |
| Manufacturer Part Number | MK3580-31A38 |
| Certifications & Standards | <p><b>Laser Class:</b></p><ul><li>Class 1; IEC60825-1:1993/A1:1997+A2:2001</li><li>Class 1; EN60825-1:1994/A11:1996+A2:2001</li></ul><p><b>EMC:</b></p><ul><li>FCC, ICES-003 & EN55022 Class A</li></ul> |
| Barcode Symbology Supported | <ul><li>All Standard 1D Symbologies</li><li>RSS-Expanded</li><li>RSS-14</li><li>RSS-14 Limited</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.honeywell.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-PS from HONEYWELL SCANNING and similar brands
DESKTOP BARCODE SCANNER USB 2D
BT-RING WEARABLE BARCODESCANNER 2.4G 2D

FIXED MOUNTED BARCODE SCANNER USB/RS232 2D
More from HONEYWELL SCANNING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



