MS2-100 MICROSCANNER2 CABLE VERIFIER
MS2-100 MICROSCANNER2 CABLE VERIFIER
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Next generation MicroScanner verifies voice/data/video cable and services with a revolutionary user interface.
The MicroScanner2 Cable Verifier presents a revolutionary change in voice, data, and video cable testing. It starts by taking results from what was four different test modes and displaying them all at once graphical wiremap, pair lengths, distance to fault, cable ID, and far end device. What's more, its integrated RJ11, RJ45, and coax test ports support virtually any type of low-voltage cable testing with no need for awkward adapters. The end result is reduced test time and technician error. That makes high-quality installations more efficient than ever.
Tech Specs
| Depth | 1.4" |
|---|---|
| Width | 6.4" |
| Height | 3" |
| Brand Name | Fluke Networks |
| Manufacturer | Fluke Networks |
| Product Name | MicroScanner2 Cable Verifier |
| Product Type | Cable Analyzer |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Application/Usage | Network |
| Country of Origin | Malaysia |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Show all 18 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
|---|---|
| Additional Information | <p>Solicits and detects the presence of 802.3af compatible PoE (Power over Ethernet) devices</p> |
| Manufacturer Part Number | MS2-100 |
| Maximum Length Measurement | 1509.19 ft |
| Minimum Length Measurement | 11.81" |
| Manufacturer Website Address | http://www.flukenetworks.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in C-TEST from FLUKE ELECTRONICS CORE and similar brands
PRO3000 PROBE

PRO3000 TONE PROBE KIT

MICROMAPPER
More from FLUKE ELECTRONICS CORE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



