MP RANGER 3 RUGGED MOBILE PRNTR WIFI BT NFC USB-C 2600MAH
MP RANGER 3 RUGGED MOBILE PRNTR WIFI BT NFC USB-C 2600MAH
Key Features
- A smart and inexpensive solution to print temporary documents
- 203 maximum print resolution (dpi) for your convenience and easy usage
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Ideal for point-of-sale transactions for quick receipt printing
- Bye bye Wires, Hello Wi-Fi! Cut down the potential hazards of tripping and electrical fires by reducing the number of long cables. Print wirelessly even from your mobile devices.
- 2.83" maximum label width for dependable, desired results
- Supports receipt media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Direct Thermal Printer with mobile application/usage provides dependable printing solution with added productivity
- Shoulder Strap feature for maximum efficiency and convenience
- Comes with 640 KB standard memory for timely printing with added reliability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
MP Ranger is a latest generation mobile printer and represents the evolution of Custom's range of mobile printers. It can print on thermal paper in roll format, either on plain paper or peel-off format labels. Complete with sensors for displaying status and battery level, it allows the printing of 1D and 2D barcodes (QRCODE). It can handle rolls with paper width of 76.2 mm or 80 mm using the special reducer included in the package, and is designed to be used in outdoor working contexts, thanks to the IP54 protection to resist splashing of liquids and dust for use in adverse weather conditions and resistance to falls from 1 meter.
The operational equipment is completed by a clip for belt fastening and as an accessory the practical case with shoulder strap is available for greater protection. The printer is equipped with different charging options, from simple connection via USB Type-C to positioning on single charging cradles. MP Ranger can be connected to any mobile device, from simple phones, to specialized terminals, to handheld mobile computers and tablets with Bluetooth and Wi-Fi functionality thanks to the Wireless technology.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 5.9" |
| Width | 4.8" |
| Height | 2.1" |
| Features | Rugged |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Custom |
| Media Type | Continuous Paper |
| Serial Port | Yes |
| Flash Memory | 2 MB |
| Manufacturer | Custom S.p.A |
| Media Sensor | Cover Open Sensor |
Show all 46 specsShow fewer
| Power Source | Battery |
|---|---|
| Product Name | MP RANGER Direct Thermal Printer |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| USB Standard | USB Type C |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Model | MP RANGER |
| Character Sets | PC866 |
| Media Thickness | 3.94 mil |
| Print Head Life | 50 km |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Standard Memory | 640 KB |
| Battery Capacity | 2600 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Package Contents | <ul><li> MP RANGER Direct Thermal Printer</li><li> Case with shoulder strap</li><li> Single charging cradle</li></ul><p><br /></p> |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Application/Usage | Mobile |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Language Emulation | Custom/POS |
| Platform Supported | Android |
| Maximum Label Width | 2.83" |
| Weight (Approximate) | 1.05 lb |
| Maximum Roll Diameter | 1.57" |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Manufacturer Part Number | 911MM010100P33 |
| Operating System Supported | <ul><li>iOS</li><li> Windows</li><li>Android</li></ul> |
| Barcode Symbology Supported | 1D |
| Manufacturer Website Address | http://www.custom.biz |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Maximum Mono Print Speed (ips) | 4.33 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 4 Month |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RP-TR from CUSTOM AMERICA DI and similar brands
EPSON DIRECT THERMAL RECEIPT PRINTER TM-H6000IV REFURB
EPSON TM-L90 THERMAL LABEL PRINTER ETHERNET INTERFACE REFURB

B/T THERMAL RECEIPT PRINTER 2 2 58MM
More from CUSTOM AMERICA DI
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



