LANTEST PRO REMOTE CBL TESTER KIT
LANTEST PRO REMOTE CBL TESTER KIT
Key Features
- Tests for wiring faults of open, short, reversed, crossed and split pairs
- Split pair fault detection at a minimum 40cm cable length
- Pairs tested: 1/2, 3/6, 4/5, 7/8 and shield
- Verification of shield integrity
- Easy to read fault display and high speed testing
- Debug mode for detailed fault identification results
- Auto sleep mode and power off switch
- Built-in tone generator
- Low battery indicator
- Ethernet Cable Tester / Cat6a / Cat6 / Cat5e / Cat5
- C2G 1 Year Warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Quickly read the status of ethernet twisted pair cables for faults such as open circuits, shorts, crossed pairs, reversed pairs and split pairs in seconds. The tester's compact design is very user-friendly, and enables the tester to be conveniently carried to any job site. This small hand-held tester includes one master unit and one remote unit easily operated by one person testing patch cords or installed cables. To prevent loss or damage, the small remote unit can easily slip into the master unit for easy storage. Includes: an easy-to-read fault display for high speed testing, a debug mode for detailed fault identification results, an auto sleep mode and power off switch to decrease power consumption, a built-in tone generator, and a low battery indicator. Plus this tester verifies shield integrity.
Tech Specs
| Depth | 1.2" |
|---|---|
| Width | 2" |
| Height | 4.9" |
| Brand Name | C2G |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Line | LANtest Pro |
| Product Name | LANtest Pro Remote Network Cable Tester with Tone and Probe |
| Product Type | Cable Analyzer |
| Product Color | White |
| Product Family | LANtest Pro |
| Device Function | Reversed Pair Testing |
Show all 23 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li>1 x Master Unit</li><li>1 x Remote Unit</li></ul> |
|---|---|
| Application/Usage | Network |
| Country of Origin | China |
| Status Indicators | Low Battery |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Weight (Approximate) | 15.36 oz |
| Additional Information | <ul><li>Specially designed remote unit that enables one person to test installed cables</li><li>Easy to read fault display and high speed testing</li><li>Auto sleep mode and power off switch to decrease power consumption</li><li>Built-in tone generator</li><li>Low battery indicator</li></ul> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 26847 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
Related Products
More in C-TEST from LEGRAND AV - C2G and similar brands

OPTICAL FIBER CABLE TESTER M/F FC TO LC 50/125 OM3 10GB ADAPTER
OPTICAL FIBER CABLE TESTER M/F FC TO ST 62.5/125 ADATPTER

OPTICAL FIBER CABLE TESTER M/F FC TO LC 50/125 OM3 10GB ADAPTER
More from LEGRAND AV - C2G
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



