KT2 KEYSTONE CAT6A JACK FOG WHT
KT2 KEYSTONE CAT6A JACK FOG WHT
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Category 6A Keystone jack, 8-position, 180 degree exit, icon compatible, T568A/B wiring, Fog White , individually packaged. Keystone, KT2J jacks and modules feature New installer friendly lacing cap termination with free termination tool in every carton. The keystone footprint allows flexibility in installation scheduling because its rear insertion into the faceplate allows the technician to complete the termination before and during the construction process.
Tech Specs
| Depth | 1.2" |
|---|---|
| Width | 0.6" |
| Height | 0.6" |
| Features | Lacing Cap |
| Impedance | 100 Ohm |
| Brand Name | Ortronics |
| Mount Type | Panel Mount |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Legrand Group |
| Product Name | Category 6a Keystone Jack, Lacing Cap Termination, Fog White |
| Product Type | Network Connector |
| Product Color | Fog White |
Show all 22 specsShow fewer
| Connector Type | RJ-45 Keystone - Female |
|---|---|
| Connector Gender | Female |
| Connector Details | 1x Rj-45 Keystone - Female |
| Country of Origin | Mexico |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Compatible Wire Gauge | 22-24 AWG |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | KT2J6A |
| Packaged Quantity Condition | Pack |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CBLMNT from LEGRAND - DATA and similar brands
SNAP-IN SC FIBER WHITE KEYSTONE MODULE
ST-ST SIMPLEX SM FIBER COUPLER METAL

KEYSTN1/4 STEREO JACKSLDRWHT
More from LEGRAND - DATA
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


