KOSS STEREOPHONE CLOSED EAR ADJ HEADBAND RETAIL PACKAGING
KOSS STEREOPHONE CLOSED EAR ADJ HEADBAND RETAIL PACKAGING
Key Features
- Sleek over-the-head design combines style and comfort for a premium listening experience
- Supra-aural form factor gives you both comfort and portability, making it perfect for on-the-go listening and daily use
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Standard 3.5mm connector enables quick access to analog sound on most consumer devices
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 60 Hz-20 kHz, delivering balanced lows and highs for rich sound
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Today's music lovers depend on lightweight, portable headphone to reproduce their favorite recording on the go. The UR10 combines the very best in sound performance without sacrificing comfort and portability. The UR10 is a portable headphone that delivers deep bass. With a frequency response, of 60-20,000 Hz, it features an adjustable headband that provides a secure fit for active music listening.
Tech Specs
| Features | Lightweight |
|---|---|
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | Koss |
| Sound Mode | Stereo |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 4 ft |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | Koss Corporation |
| Product Name | UR10 Stereo Headphone |
| Product Type | Headphone |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Silver |
Show all 20 specsShow fewer
| Product Model | UR10 |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | UR10 |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 60 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.koss.com |
Related Products
More in HEADST from KOSS-HEADPHONES and similar brands

IN THE EAR EARBUDS BLACK

PORTABLE HEADPHONE BLACK-RETAIL PACKAGE

PORTABLE LIGHTWEIGHT HEADPHONE ADJ HEADBAND 4FT CORD 100-16000HZ
More from KOSS-HEADPHONES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
