KOSS PORTBLE STEREOPHONE W/ V.C.
KOSS PORTBLE STEREOPHONE W/ V.C.
Key Features
- Over-the-head design delivers a classic fit with balanced comfort and stability for long listening sessions
- Supra-aural form factor gives you both comfort and portability, making it perfect for on-the-go listening and daily use
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Widely compatible 3.5mm jack supports stereo audio across smartphones, laptops, and portable media players
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of sound from 15 Hz-25 kHz, providing clarity across all tones
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Koss KTXPRO1 headphones provide lightweight, adjustable portability with great titanium sound. The adjustable headband on these active headphones guarantees a comfortable, secure fit as you listen at home, at work, or anywhere in between.
The Koss KTXPro1's in-line volume control and open foam ear cushions deliver hear-through high fidelity sound, the truest convenience in portable music.
Tech Specs
| Features | Lightweight |
|---|---|
| Impedance | 60 Ohm |
| Brand Name | Koss |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Type | Titanium |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 4 ft |
| Manufacturer | Koss Corporation |
| Product Name | KTXPRO1 On-Ear Headphones |
| Product Type | Headphone |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Model | KTXPRO1 |
Show all 25 specsShow fewer
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
|---|---|
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Package Contents | <ul><li>KTXPRO1 On-Ear Headphones</li><li>6.3 mm Adapter</li></ul> |
| Product Material | Titanium |
| Earpiece Controls | Volume |
| Earpiece Sensitivity | 103 dB |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Additional Information | <ul><li>Impedance: 60 ohm</li><li>Sensitivity: 103 dB SPL/1mW</li><li>Distortion:<0.2%</li></ul> |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | KTXPRO1 |
| Maximum Frequency Response | 25 kHz |
| Minimum Frequency Response | 15 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.koss.com |
Related Products
More in HEADST from KOSS-HEADPHONES and similar brands

IN THE EAR EARBUDS BLACK

PORTABLE HEADPHONE BLACK-RETAIL PACKAGE

PORTABLE LIGHTWEIGHT HEADPHONE ADJ HEADBAND 4FT CORD 100-16000HZ
More from KOSS-HEADPHONES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
