KOSS EARBUDS STEREOPHONE COMBO 2 X KEB4 NIC
KOSS EARBUDS STEREOPHONE COMBO 2 X KEB4 NIC
Key Features
- Exquisite earbuds fit comfortably without disturbing your hairstyle, glasses, or earrings for a stylish experience
- In-ear form factor provides intense sound that won't distract anyone around you, ensuring a private and immersive experience
- Connects via a durable wired cable to deliver uninterrupted audio and zero latency
- Enjoy rich, immersive audio with stereo sound mode, delivering balanced tones for a superior listening experience
- Widely compatible 3.5mm jack supports stereo audio across smartphones, laptops, and portable media players
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 60 Hz-20 kHz, ensuring immersive and dynamic audio
- Built for music lovers, these Headphones/Earphones deliver deep bass and vibrant highs for a full-spectrum listening experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Koss KE7 earbuds are the perfect accessory for portable music lovers seeking a quick and easy replacement. The KE7 include two pairs of earbuds - one white, one black - to suit your preferred style, and are designed to fit most anyone's price range and travel plans. The KE7 earbuds: all the Sound of Koss for a fraction of the cost.
- Includes two pairs of earbuds (one white, one black)
- 4 foot cord with 3.5 mm plug
- Koss Limited Lifetime Warranty
Tech Specs
| Impedance | 16 Ohm |
|---|---|
| Brand Name | Koss |
| Sound Mode | Stereo |
| Form Factor | In-ear |
| Cable Length | 4 ft |
| Color Family | Dual Color |
| Manufacturer | Koss Corporation |
| Product Name | KE7 Earbuds |
| Product Type | Earphone |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Black |
| Product Model | KE7 |
Show all 24 specsShow fewer
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
|---|---|
| Earpiece Design | Earbud |
| Package Contents | <ul> <li>KE7 Earbuds</li> <li>2 x pairs of earbuds (one white, one black)</li> </ul> |
| Application/Usage | Music |
| Packaged Quantity | 2 |
| Earpiece Sensitivity | 98 dB |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | KE7 |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 60 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.koss.com |
Related Products
More in HEADST from KOSS-HEADPHONES and similar brands

IN THE EAR EARBUDS BLACK

PORTABLE HEADPHONE BLACK-RETAIL PACKAGE

PORTABLE LIGHTWEIGHT HEADPHONE ADJ HEADBAND 4FT CORD 100-16000HZ
More from KOSS-HEADPHONES
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
