KIT SAMSUNG 970 PRO 512 GB SSD M.2 2280 INTERNAL PCI EXPRESS
KIT SAMSUNG 970 PRO 512 GB SSD M.2 2280 INTERNAL PCI EXPRESS
Key Features
- Sequential Read Speed
- Sequential Write Speed
- Random Read Speed
- Random Write Speed
- Controller
- NAND Flash
- Trim Support
- AES Encryption
- S.M.A.R.T. Support
- GC (Garbage Collection)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The SSD that goes beyond
Experience the best. For intensive workloads on PCs and workstations, the 970 PRO delivers ultimate performance powered by Samsung's NVMe SSD leadership. The latest V-NAND technology and new Phoenix controller in a compact M.2 (2280) form factor meets the needs of the most demanding tech enthusiasts and professionals.
Fearless Performance
Performance that puts you in command. The 970 PRO combines the next-gen PCIe Gen 3x4 NVMe interface with the latest V-NAND technology and a newly enhanced Phoenix controller to achieve fearless read/write speeds up to 3,500/2,700 MB/s, approximately 30 percent faster than the previous generation.
Exceptional Endurance
Get the ultimate sustainable performance. The 970 PRO delivers up to 1,200 TBW with a 5-year limited warranty, achieving 50 percent greater endurance than the previous generation, all powered by the latest V-NAND technology.
Tech Specs
| Depth | 3.2" |
|---|---|
| Width | 0.9" |
| Height | 0.1" |
| Brand Name | Samsung |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Name | MZ-V7P512BW SSD 970 PRO NVMe M.2 512GB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Model | MZ-V7P512BW |
| Product Family | 970 PRO |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Series | 970 PRO |
|---|---|
| Drive Interface | PCI Express |
| Device Supported | Workstation |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Country of Origin | South Korea |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Weight (Approximate) | 0.28 oz |
| Drive Interface Standard | PCI Express 3.0 x4 |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | MZ-V7P512BW |
| Maximum Read Transfer Rate | 3500 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 2300 MB/s |
| Operating Power Consumption | 8.50 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
Related Products
More in PCISSD from SAMSUNG - SOURCING and similar brands

SAMSUNG 990 EVO PLUS 1TB PCIE GEN 4.0 X4 / 5.0 X2 NVME 2.0 M.2
KIT SAMSUNG 990 EVO PLUS 1TB PCIE 5.77 X2 NVME 2.0 M.2

KIT SAMSUNG 990 EVO PLUS 1TB PCIE 5.77 X2 NVME 2.0 M.2
More from SAMSUNG - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



