KIT SAMSUNG 970 EVO PLUS SERIES 1TB M.2 PCIE 3.0 X4 (NVME)
KIT SAMSUNG 970 EVO PLUS SERIES 1TB M.2 PCIE 3.0 X4 (NVME)
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 1 TB capacity
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- 256-bit encryption protects your PC from unauthorized access and data breaches by securely encoding all your data
- Enjoy rapid processing speeds with 1 GB cache buffer for enhanced performance
- The write speed of 3300 MB/s enables rapid data transfer, allowing write-related tasks to be completed in seconds and significantly enhancing productivity
- The PCI Express 2.0 x8 interface significantly enhances bandwidth, facilitating expedited data access and optimizing overall system performance
- The impressive read speed of 3500 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- M.2 2280 form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Easily access and retrieve files frequently, making the process convenient
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Always Evolving SSD
The ultimate in performance, upgraded. Faster than the 970 EVO, the 970 EVO Plus is powered by the latest V-NAND technology and firmware optimisation. It maximises the potential of NVMe bandwidth for unbeatable computing in capacities up to 2TB, with reliability of up to 1,200 TBW.
Level Up Performance
The 970 EVO Plus reaches sequential read/write speeds up to 3,500/3,300 MB/s, up to 53%‡ faster than the 970 EVO. The latest V-NAND-which brings greater NAND performance and higher power efficiency-along with optimised firmware, a proven Phoenix controller and Intelligent TurboWrite boost.
Design Flexibility
The next advancement in NVMe SSD. The 970 EVO Plus fits up to 2TB onto the compact M.2 (2280) form factor, greatly expanding storage capacity and saving space for other components. Samsung's innovative technology empowers you with the capacity to do more and accomplish more.
Exceptional Endurance
The new standard in sustainable performance. Get up to 1,200 TBW with a 5-year limited warranty for lasting performance. The 970 EVO Plus provides exceptional endurance powered by the latest V-NAND technology and Samsung's quality.
Unparalleled Reliability
Achieve a new level of drive confidence. Samsung's advanced nickel-coated controller and heat spreader on the 970 EVO Plus enable superior heat dissipation. The Dynamic Thermal Guard automatically monitors and maintains optimal operating temperatures to minimise performance drops.
Samsung Magician
Advanced drive management made simple. The Samsung Magician software will help you keep an eye on your drive. A suite of user-friendly tools helps keep your drive up to date, monitor drive health, check speed and even boost performance.
Tech Specs
| Depth | 0.1" |
|---|---|
| Width | 3.2" |
| Buffer | 1 GB |
| Height | 0.9" |
| Brand Name | Samsung |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Name | SSD 970 Evo Plus 1TB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Family | 970 EVO Plus |
| Product Series | 970 EVO Plus |
Show all 23 specsShow fewer
| Drive Interface | PCI Express |
|---|---|
| Endurance (TBW) | 600 TB |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Weight (Approximate) | 0.28 oz |
| Drive Interface Standard | PCI Express 3.0 x4 |
| Manufacturer Part Number | MZ-V7S1T0BW |
| Maximum Read Transfer Rate | 3500 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 3300 MB/s |
| Operating Power Consumption | 9 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
Related Products
More in PCISSD from SAMSUNG - SOURCING and similar brands

SAMSUNG 990 EVO PLUS 1TB PCIE GEN 4.0 X4 / 5.0 X2 NVME 2.0 M.2
KIT SAMSUNG 990 EVO PLUS 1TB PCIE 5.77 X2 NVME 2.0 M.2

KIT SAMSUNG 990 EVO PLUS 1TB PCIE 5.77 X2 NVME 2.0 M.2
More from SAMSUNG - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



