KIT SAMSUNG 860 EVO 1 TB SSD 2.5 INTERNAL SATA NOTEBOOK DESKTOP
KIT SAMSUNG 860 EVO 1 TB SSD 2.5 INTERNAL SATA NOTEBOOK DESKTOP
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 1 TB capacity
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- 256-bit encryption protects your PC from unauthorized access and data breaches by securely encoding all your data
- With the high write speed of 520 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- The impressive read speed of 550 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- 2.5" form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The SSD you trust
The newest edition to the world's best-selling SATA SSD series, the Samsung 860 EVO is specially designed to enhance performance of mainstream PCs and laptops. With the latest V-NAND technology, this fast and reliable SSD comes in a wide range of compatible form factors and capacities.
Enhanced performance
Speeds are consistent, even under heavy workloads and multi-tasking allowing for faster file transfer. The 860 EVO performs at sequential read speeds up to 550 MB/s with Intelligent TurboWrite technology, and sequential write speeds up to 520 MB/s. The TurboWrite buffer size is upgraded from 12 GB to 78 GB.
Boosted endurance
Up to 8x higher TBW (Terabytes Written) than the 850 EVO. Feel secure storing and rendering large sized 4K videos and 3D data used by the latest applications. The Samsung 860 EVO with V-NAND technology is backed by a 5-year limited warranty.
Smart compatibility
Benefit from faster, more fluid communication with your host system. The refined ECC algorithm and a new MJX controller generate higher speeds, and the improved queued trim enhances Linux compatibility.
Multiple form factors
Whatever size your computer needs, there is an 860 EVO for you. Choose among the 2.5-inch size for desktop PCs and laptops, and the SATA-based M.2 (2280) or the mSATA for ultra-slim computing devices.
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 2.8" |
| Height | 0.3" |
| Brand Name | Samsung |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Name | SSD 860 EVO 2.5" SATA III 1TB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Model | MZ-76E1T0B/AM |
| Product Family | 860 EVO |
Show all 27 specsShow fewer
| Product Series | 860 EVO |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Country of Origin | China |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Weight (Approximate) | 3.04 oz |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | MZ-76E1T0B/AM |
| Certifications & Standards | <li>TÜV Rheinland</li> |
| Maximum Read Transfer Rate | 550 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 520 MB/s |
| Operating Power Consumption | 4 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
Related Products
More in SATAHD from SAMSUNG - SOURCING and similar brands
SAMSUNG PM9D3A MZWL6960HFJA-00AW7 960 GB 2.5 INCH
SAMSUNG PM883 SERIES 960GB SATA-6GBPS 2.5INCH INTERNAL
SAMSUNG PM883 3.84TB SATA 6GBPS 2.5INCH ENTERPRISE INTERNAL
More from SAMSUNG - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



