KIT SAMSUNG 2TB 990 PRO M.2 NVM SSD
KIT SAMSUNG 2TB 990 PRO M.2 NVM SSD
Key Features
- Launching Nov. 21, 2022
- Designed for tech enthusiasts, hardcore gamers and heavy-workload professionals who want blazing fast speed.
- Enjoy up to 50% improved performance per watt over 980 PRO, plus optimal power efficiency with max PCIe®4.0 performance.
- Sequential read/write speeds up to 7,450/6,900 MB/s.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Our ultimate SSD
Reach max performance with PCIe® 4.0.
Experience longer-lasting, opponent-blasting speed.
The in-house controller's smart heat control delivers supreme power efficiency while maintaining ferocious performance that always keeps you at the top of your game.
Maximized PCIe® 4.0 speed | Huge speed boost.
Get random read/write speeds that are 40%/55% faster than 980 PRO. Experience up to 1400K/1550K IOPS, while sequential read/write speeds up to 7450/6900 MB/s reach near the max performance of PCIe® 4.0. Fly high in gaming, video editing, 3D modeling, data analysis and more.
Breakthrough power efficiency | More power-efficient performance.
Use less power and get more performance. Enjoy up to 50% improved performance per watt over 980 PRO, plus optimal power efficiency with max PCIe® 4.0 performance.
Smart thermal control
Samsung's own nickel-coated high-end controller delivers effective thermal control and prevents sudden performance drops from overheating.
The champion maker
A more than 55% improvement in random performance enables faster loads for an ultimate gaming experience on PS5 and DirectStorage PC games.
Samsung Magician software | Unlock the full potential of 990 PRO.
Samsung's own nickel-coated high-end controller delivers effective thermal control and prevents sudden performance drops from overheating.
World's no. 1 flash memory brand
Experience the performance and reliability that you can only get from the world's number one brand for flash memory since 2003. All firmware and components, including Samsung's world-renowned DRAM and NAND, are produced in-house, allowing end-to-end integration for quality you can trust.
Tech Specs
| Depth | 0.1" |
|---|---|
| Width | 3.1" |
| Height | 0.9" |
| Brand Name | Samsung |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Name | 990 PRO PCIe 4.0 NVMe SSD 2TB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Compatibility | <ul> <li>PS5</li> <li>DirectStorage PC Games</li> </ul> |
| Product Model | MZ-V9P2T0B/AM |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Family | 990 PRO |
|---|---|
| Product Series | 990 PRO |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Random 4KB Read | 1400000IOPS |
| Device Supported | Desktop PC |
| Random 4KB Write | 1550000IOPS |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Weight (Approximate) | 0.32 oz |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Manufacturer Part Number | MZ-V9P2T0B/AM |
| Maximum Read Transfer Rate | 7450 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 6900 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
Related Products
More in PCISSD from SAMSUNG - SOURCING and similar brands

SAMSUNG 990 EVO PLUS 1TB PCIE GEN 4.0 X4 / 5.0 X2 NVME 2.0 M.2
KIT SAMSUNG 990 EVO PLUS 1TB PCIE 5.77 X2 NVME 2.0 M.2

KIT SAMSUNG 990 EVO PLUS 1TB PCIE 5.77 X2 NVME 2.0 M.2
More from SAMSUNG - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



