KIT SAMSUNG 1TB 980 PRO M.2 NVME SSD
KIT SAMSUNG 1TB 980 PRO M.2 NVME SSD
Key Features
- Genuine PCIe 4.0 NVMe speed (up to 7,000/5,000MB/s for read/write speed)
- Space-saving and compact M.2 2280 form factor
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Next-level SSD performance
Unleash the power of the Samsung 980 PRO PCIe 4.0 NVMe SSD for next-level computing. 980 PRO delivers 2x the data transfer rate of PCIe 3.0, while maintaining compatibility with PCIe 3.0.
Maximum Speed
980 PRO is raising the bar for NVMe SSDs, delivering read speeds up to 7,000 MB/s. With a PCIe 4.0 interface, it is up to 2x faster than PCIe 3.0 SSDs and up to 12x faster than Samsung SATA SSDs. The powerful controller is designed to support larger input & output queues for PCIe 4.0, resulting in electric speeds.
A winning combination
Designed for hardcore gamers and tech-savvy users, the 980 PRO offers high-performance bandwidth and throughput for heavy-duty applications in gaming, graphics, data analytics, and more. It's fast at loading games, so you can play more and wait less.
Efficient M.2 SSD
The 980 PRO comes in a compact M.2 2280 form factor, which can be easily plugged into desktops and laptops. Due to its size and thus optimized power efficiency, it's ideal for building high-performance computing systems.
Reliable thermal control
High-performance SSDs usually require high-performance thermal control. To ensure stable performance, the 980 PRO uses nickel coating to help manage the controller's heat level and a heat spreader label to deliver effective thermal control of the NAND chip.
Smart thermal solution
Embedded with Samsung's cutting-edge thermal control algorithm, 980 PRO manages heat on its own to deliver durable and reliable performance, while minimizing performance fluctuations during extended usage.
Samsung Magician software
Unlock the full potential of 980 PRO with Samsung Magician's advanced, yet intuitive optimization tools. Monitor drive health, optimize performance, protect valuable data, and receive important updates with Magician to ensure you're always getting the best performance out of your SSD.
World's No.1 Flash Memory Brand
Experience the performance and reliability that you can only get from the world's number one brand for flash memory since 2003. All firmware and components, including Samsung's world-renowned DRAM and NAND, are produced in-house, allowing end-to-end integration for quality you can trust.
Tech Specs
| Depth | 0.9" |
|---|---|
| Width | 3.2" |
| Height | 0.1" |
| Brand Name | Samsung |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Samsung |
| Product Name | 980 PRO PCIe 4.0 NVMe SSD 1TB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Model | MZ-V8P1T0B/AM |
| Product Family | 980 PRO |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Series | 980 PRO |
|---|---|
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Random 4KB Read | 690000IOPS |
| Device Supported | Notebook |
| Random 4KB Write | 660000IOPS |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Country of Origin | South Korea |
| Platform Supported | PC |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | MZ-V8P1T0B/AM |
| Maximum Read Transfer Rate | 7000 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 5000 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com/us |
Related Products
More in PCISSD from SAMSUNG - SOURCING and similar brands

SAMSUNG 990 EVO PLUS 1TB PCIE GEN 4.0 X4 / 5.0 X2 NVME 2.0 M.2
KIT SAMSUNG 990 EVO PLUS 1TB PCIE 5.77 X2 NVME 2.0 M.2

KIT SAMSUNG 990 EVO PLUS 1TB PCIE 5.77 X2 NVME 2.0 M.2
More from SAMSUNG - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



