
KIT MICROSOFT SURFACE THUNDERBOLT 4 DOCK
KIT MICROSOFT SURFACE THUNDERBOLT 4 DOCK
Key Features
- Wired connectivity technology provides a high-powered and dependable connection
- Charging capability puts less strain on the charging port to allow prolonged usability
- Thunderbolt 4 host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Desktop PC device supported for better reliance and optimal performance
- 5 GB/s maximum data transfer rate for convenient, quicker exchange of data and information
- Power Delivery Pass-through feature for maximum usage efficiency and convenience
- Desktop form factor for your docking station takes up far less physical space, thus providing maximum space efficiency
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- Power Supply power source type for your docking station better reliance and maximum energy dependability
- 6 USB ports allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
So powerful, it's effortless
Get the fast, flexible connectivity you need for work and play, with performance you can count on.
USB4/Thunderbolt 4 high-speed ports
Maximize performance by plugging in the USB4/Thunderbolt 4 cable to power your device, connect up to two 4K monitors at 60Hz, and transfer data and files at up to 40Gbps-four times faster than USB 3.
The charging power you need
Easily connect and power your laptop, taking it from low to full battery in about two and a half hours with up to 96 watts of power passthrough for extra power to charge your phone and accessories.
Cross-device compatibility
Surface Thunderbolt 4 Dock features certified USB4/Thunderbolt 4 host and ports for standardized connectivity with Surface and other USB4/Thunderbolt 4-compatible devices.
Inclusive and thoughtful design | Built to empower people of all abilities
Be creative, productive, and connected with versatile rear-facing ports with raised tactile indicators for users with low vision and without vision to more easily identify ports.
Designed with recycled materials
Surface Thunderbolt 4 Dock and power supply unit enclosures (excluding the AC cable) are attributed to 20% ocean-bound plastic and features lighter materials than our previous docks. Single-use plastics have been removed from Surface Thunderbolt 4 Dock packaging, making it about 99% recyclable in OECD countries.
Tech Specs
| Depth | 0.84" |
|---|---|
| Width | 2.95" |
| Height | 5.91" |
| Features | Power Delivery Pass-through |
| Brand Name | Microsoft |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Thunderbolt | Yes |
| Cable Length | 2.62 ft |
| Manufacturer | Microsoft Corporation |
| Product Line | Surface Dock |
Show all 43 specsShow fewer
| Product Name | Surface Dock |
|---|---|
| Product Type | Docking Station |
| Compatibility | <p>Microsoft Surface Pro 9 5G</p> |
| Host Interface | Thunderbolt 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Notebook |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents | <ul><li>Surface Dock</li><li>165W Power Supply</li></ul> |
| Power Source Type | Power Supply |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C portFootnote® front (USB 4 ThunderboltFootnote™ 4, supports video monitor, 15 W), 2 x USB-C portsFootnote® rear (USB 4 ThunderboltFootnote™ 4, supports video monitor, 15 W) |
| Security Slot Type | Kensington Security Slot |
| USB Power Delivery | 96W |
| Charging Capability | Yes |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Management Features | MAC Address Pass-through |
| Weight (Approximate) | 14.46 oz |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Kensington Security Slot | Yes |
| Manufacturer Part Number | T8I-00007 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Maximum Data Transfer Rate | 5 GB/s |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| Number of USB Type-C Ports | 3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.microsoft.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 165 W |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Type-A Ports | 3 |
Related Products
More in NB-DOC from MICROSOFT - SOURCING and similar brands
More from MICROSOFT - SOURCING
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




