KEYS-TO-GO ULTRA-PORTABLE KEYBO WITH COVER GRAPHITE APPLE
KEYS-TO-GO ULTRA-PORTABLE KEYBO WITH COVER GRAPHITE APPLE
Key Features
- Ultra Portable Keyboard: The super slim, lightweight design of this portable Bluetooth keyboard makes it easy to pack and go-it's the perfect companion to your tablet or other mobile device
- Keeps You Covered: Built-in cover protects the compact keyboard from damage so you can stay productive all day long
- Types Beautifully: This small wireless keyboard features perfectly spaced scissor keys for a roomy, comfortable typing experience
- For Any Apple OS: Use the Keys-To-Go 2 wireless Bluetooth keyboard for iPad with your Apple devices; compatible with iOS, iPadOS, MacOS
- Pair up to Three Devices: Type across three different devices with one small keyboard and switch between them with the tap of a key
- Full Row of Shortcut Keys: This Bluetooth iPad keyboard features one-tap access to adjust volume and media controls, screen brightness levels, and so much more for convenience at your fingertips
- Three Years of Battery Life: Long battery autonomy for up to 3 years so you can type worry-free; the Keys-To-Go 2 portable wireless keyboard comes pre-installed with included coin cell batteries
- Logi Options+ App: Customize your entire F-row to accommodate any function you need, so that working on-the-go is as easy and efficient (available on Windows and macOS only)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Keys-To-Go 2 is a slim keyboard for big ideas. Make great typing happen anywhere on tablets, phones, and laptops with our most portable Bluetooth® keyboard. The built-in cover protects the keyboard from damage so you can stay productive all day long. Perfectly spaced scissor keys for a roomy, comfortable typing experience-anywhere.Use Keys-To-Go on tablets and devices that use iPadOS, iOS and MacOS. Switch between your devices with Easy-Switch, and use the full row of shortcuts to adjust volume and media controls, screen brightness levels, and so much more.
Tech Specs
| Hot Keys | Volume Control |
|---|---|
| Brand Name | Logitech |
| Form Factor | Compact |
| Color Family | Gray |
| Manufacturer | Logitech |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Keys-To-Go 2 |
| Product Name | Keys-To-Go 2 Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Product Color | Graphite |
| Battery Included | Yes |
| Device Supported | MacBook |
Show all 28 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li> Keys-To-Go 2 Keyboard</li><li> Batteries (2 Coin Cell)</li><li> Documentation</li></ul> |
|---|---|
| Platform Supported | Mac |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Maximum Battery Life | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 7.76 oz |
| Keyboard/Keypad Depth | 0.35" |
| Keyboard/Keypad Width | 4.13" |
| Battery Size Supported | Button Cell |
| Keyboard/Keypad Height | 9.84" |
| Keyboard/Keypad Features | Slim |
| Manufacturer Part Number | 920-012866 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Operating System Compatibility | iOS 17 |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
Related Products
More in MBTKEY from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands

COMBO TOUCH F/ IPAD AIR 11IN M2 M2

COMBO TOUCH F/ IPAD AIR 13IN M2 M2

COMBO TOUCH F/ IPAD PRO 13IN M4 M4
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand

B100 3BTN USB ERGO CORDED MOUSE

CRAYON POWER BUTTON 4 UNIT PER BOX

MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE

M100 USB CORDED OPTICAL WHEEL MOUSE BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.