
K585 WIRELESS KEYBOARD SLIM MULTI-DEVICE ROSE
K585 WIRELESS KEYBOARD SLIM MULTI-DEVICE ROSE
Key Features
- Easy-Switch keys for typing on multiple devices
- Dual connectivity: 2.4 GHz USB receiver or Bluetooth® low energy technology
- Quiet, laptop-style keys
- 24-month battery life
- Ultra-slim design
- Integrated phone stand
- Media keys and number pad
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
MODERN. MINIMALIST. MULTI-DEVICE.
Own your space with the K585 Slim Multi-Device - an ultra-thin and design-forward keyboard perfect for simultaneously typing your ideas on your laptop and a text on your smartphone.
Type across computers, tablets, and smartphones from one keyboard for one seamless workflow - with a built-in phone cradle for easier multitasking. The compact design integrates a number pad and media shortcuts, so you can work efficiently and comfortably in tight spaces.
The quiet low-profile keys offer fluid, laptop-like typing, while an auto-sleep feature preserves battery life, so you can power through your work.
Tech Specs
| Brand Name | Logitech |
|---|---|
| Color Family | Red |
| Manufacturer | Logitech |
| Power Source | Battery |
| Product Name | K585 Slim Multi-Device Wireless Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Product Color | Rose |
| Product Model | K585 |
| Battery Included | Yes |
| Device Supported | Smartphone |
| Package Contents | <ul> <li>K585 Slim Multi-Device Wireless Keyboard</li> <li>USB Unifying Receiver</li> <li>2 x AAA Batteries (Pre-Installed)</li> <li>User Documentation</li> </ul> |
| Platform Supported | PC |
Show all 28 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 1.57 lb |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Depth | 15.47" |
| Keyboard/Keypad Width | 6.14" |
| Battery Size Supported | AAA |
| Keyboard/Keypad Height | 1.02" |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | Numeric Keypad |
| Manufacturer Part Number | 920-011477 |
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Operating System Compatibility | Windows 11 |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KEYCMB from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES and similar brands
More from LOGITECH - COMPUTER ACCESSORIES
Other products available from this brand

B100 3BTN USB ERGO CORDED MOUSE

CRAYON POWER BUTTON 4 UNIT PER BOX

MOUSE PAD STUDIO SER DARKER ROSE

M100 USB CORDED OPTICAL WHEEL MOUSE BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

