
California Proposition 65 Warning
JUNIPER EX-SFP-10GE-DAC-3M SFP MODULE SFP+ 10G SFP TRANSCEIVER
JUNIPER EX-SFP-10GE-DAC-3M SFP MODULE SFP+ 10G SFP TRANSCEIVER
Key Features
- 100% JUNIPER EX-SFP-10GE-DAC-3M COMPATIBLE DAC: 10G direct attach cable works with Juniper switches and is MSA compliant
- TECHNICAL SPECS: 3m (9.8ft) | 10 Gbps | Passive Twinax (Copper) | 2 x SFP+ Pluggable Connector | 100 Ohm Impedance | 30 AWG Wire Gauge | PVC Cable Jacket | Hot swappable | MSA Compliant
- TESTED FOR OEM HOST COMPATIBILITY: Hot-swappable in Juniper routers and switches
- LIFETIME WARRANTY: Backed by a lifetime warranty on the life of the module itself, not the life of your switch; our modules won't void your OEM warranty and supported by our Tech Advisors 5/24
- WORKS WITH MSA COMPLIANT SWITCHES: Low power 10GbE DAC also works with switch models from Ubiquiti, D-Link, Netgear, Supermicro, TP-Link and more that accept uncoded modules and transceivers
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The EXSFP10GEDA3 is a Juniper EX-SFP-10GE-DAC-3M compatible direct-attach copper SFP+ cable that's designed, programmed and tested to work with Juniper® brand compatible switches and routers and complies with MSA industry standards.
This passive Twinax copper cable supports 10 Gigabit Ethernet applications connected through SFP+ (Mini-GBIC) ports. This copper SFP+ cable is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions.
Designed for high-speed performance, this low-power, low-latency SFP+ cable is a cost-effective alternative to fiber-optic cable assemblies, supporting short-distance applications such as point-to-point in-rack network switch or server connections.
StarTech.com SFP Cables
All StarTech.com SFP & SFP+ cables are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of direct-attach SFP cables and SFP modules, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance.
Tech Specs
| Features | Passive |
|---|---|
| Brand Name | StarTech.com |
| Cable Type | Twinaxial |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | Twinaxial Network Cable |
| Product Type | Network Cable |
| Product Color | Black |
| Shipping Width | 8.15" |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 0.79" |
Show all 30 specsShow fewer
| Device Supported | Network Switch |
|---|---|
| Product Material | Copper |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Weight (Approximate) | 0.29 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | EXSFP10GEDA3 |
| Connector Type on First End | SFP+ Network - Male |
| Connector Type on Second End | SFP+ Network - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Connector Gender on First End | Male |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x SFP+ Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x SFP+ Network - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NETCBL from STARTECH.COM and similar brands
More from STARTECH.COM
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






