ION BT 2D SCANNER W/ CRADLE
ION BT 2D SCANNER W/ CRADLE
Key Features
- Scan barcodes with a staggering speed of 270 scan/s
- Allows productive and precise reading of 1D barcodes
- Increase productivity and performance by excluding the cable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
2D BARCODE SCANNING
The 2D scan engine supports all common 2D barcode types including QR, PDF417 and Data Matrix
OUTSTANDING WIRELESS RANGE
Never feel tied down by wires with up to 300 feet of usable Bluetooth range
INCREDIBLE BATTERY LIFE
Scan 50,000 barcodes in a single charge, and quickly recharge with the simple drop and charge cradle design
UNIVERSAL PLUG AND PLAY
By utilizing universal HID technology, the ION 2D Bluetooth can easily connect to any Bluetooth enabled device including iOS and Android
Tech Specs
| Width | 2.6" |
|---|---|
| Height | 6.4" |
| Length | 3.3" |
| Bluetooth | Yes |
| Scan Rate | 270 scan/s |
| Brand Name | POS-X |
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Custom S.p.A |
| Product Line | ION |
| Product Name | Ion 995ED048500333 Handheld Barcode Scanner |
| Product Type | Barcode Scanner |
Show all 28 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | 995ED048500333 |
| Product Family | ION |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <ul> <li>Ion 995ED048500333 Handheld Barcode Scanner</li> <li>Communication and Charging Cradle</li> <li>Cradle Interface Cable</li> <li>Power Adapter</li> <li>Mini USB Cable</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Bluetooth charging cradle</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Image Sensor Type | CCD |
| Scanning Distance | 7.80" |
| Cable Type Included | USB |
| Scanning Capability | 2D |
| Weight (Approximate) | 6.70 oz |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 995ED048500333 |
| Manufacturer Website Address | http://www.custom.biz |
Datasheets & Resources
Related Products
More in BS-HH from CUSTOM and similar brands
DEMO DS4678 AREA IMAGER DL PARSING CORDLESS TWILIGHT BLACK

BARCODE SCANNER HOLDER ONLY FOR 2100U

2D HANDHELD BARCODE SCANNER USB USB
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.