IOLAN SCR256 CONSOLE SERVER 24X RS232 8X USB 24X RJ45 2X SFP
IOLAN SCR256 CONSOLE SERVER 24X RS232 8X USB 24X RJ45 2X SFP
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Perle IOLAN SCR Secure Console Servers are engineered to provide unparalleled network resilience and secure remote access to your critical infrastructure. This ultimate solution for advanced out-of-band management will keep your network infrastructure secure, reliable, and automated. Whether managing data centers, branch offices, remote sites, or high-density locations, an IOLAN SCR provides unparalleled control and monitoring capabilities to ensures your network remains operational, even during outages.
Console Management Ports
Every IOLAN SCR Console Server has integrated serial RS232 RJ45 and USB host ports. To get the ultimate solution for connectivity and redundancy, choose the IOLAN SCR256, which also includes Ethernet console management ports.
A Complete Top-of-Rack Management Solution
An IOLAN SCR Console Server at every IT location, used in combination with PerleVIEW deployed in the cloud or on premise, provides secure remote device access and management through a single application. This powerful monitoring and management tool offers a robust suite of intuitive automation tools that empower administrators to seamlessly scale deployments, edit configurations, update firmware, monitor system health, schedule tasks, and automate routine actions - all from the comfort of your preferred location and device. Perle Network Assist is also an excellent option for busy IT managers who want a free Windows-based desktop application to efficiently configure, monitor, and manage Perle hardware solutions.
Optional Global Cellular Integration
Models with integrated Cellular protect your data center and branch office out-of-band management infrastructure against wired LAN failure. It can also transmit serial data or establish a direct serial-to-serial peer connection over cellular networks. This is ideal when devices are located where hardwired Ethernet connections are not available but cellular networks, with their affordable data packages, are accessible.
Built-in PerleARMOR™ security shield
PerleARMOR™ is a robust set of standards-based security features integrated into every IOLAN SCR Console Server. Perle is committed to the standards and regulations that industries require for device security, identity, and data privacy.
- Secure Boot: By ensuring that the IOLAN SCR boots using only trusted software user can have confidence that malware and rootkits cannot compromise the integrity or security of the device. It provides a robust defense against a variety of threats, supports regulatory compliance, and maintains device integrity.
- Protect against unauthorized access: Two-factor authentication (2FA), IEEE 802.1x, and support for AAA protocols like TACACS+, Radius with RADSec, and LDAP enable integration with enterprise-grade systems.
- Trusted Platform Module (TPM) 2.0 provides hardware-based encryption, secure key storage, platform integrity, and compliance with security regulations.
- Secure Internet Transmissions: The IOLAN SCR ensures the integrity of data flowing across the network by only accepting signed and encrypted files through secured tunnels.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 10.4" |
| Width | 17.3" |
| Height | 1.7" |
| Frequency | 47 Hz |
| IP Rating | IP20 |
| Brand Name | Perle |
| Device Type | Console Server |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Serial Port | Yes |
| Manufacturer | Perle Systems, Inc |
| Product Line | IOLAN |
Show all 42 specsShow fewer
| Product Name | IOLAN SCR Secure OOBM Console Servers |
|---|---|
| Product Type | Device Server |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Model | SCR256 |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Family | IOLAN SCR |
| Product Series | SCR |
| Management Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Standard Memory | 8 GB |
| Package Contents | <ul><li>IOLAN SCR Secure OOBM Console Servers</li><li>Front and Rear Mounting Hardware</li></ul> |
| Power Consumption | 16 W |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Number of USB Ports | 8 |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Number of Serial Ports | 24 |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | 04035844 |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC 47 Part 15 Subpart B Class A</li><li>ICES-003 (Canada)</li><li>EN55011(CISPR11)</li><li>CISPR 32 / EN 55032</li><li>EN61000-3-2 Limits for Harmonic Current Emissions</li><li>EN61000-3-3 Limits of Voltage Fluctuations and Flicker</li><li>CISPR 35 / EN 55035</li><li>EN61000-4-2 (ESD)</li><li>EN 61000-4-3 (RS)</li><li>EN 61000-4-4 (EFT)</li><li>EN61000-4-5 (Surge)</li><li>EN 61000-4-6 (CS)</li><li>EN 61000-4-8 (PFMF)</li><li>EN 61000-4-11</li><li>CE Mark</li><li>UL/EN/IEC 62368-1</li><li>CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1-14</li><li>NDAA</li></ul> |
| Manufacturer Website Address | http://www.perle.com |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Total Number of Network Ports | 26 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CONSVR from PERLE SYSTEMS and similar brands
IOLAN SCR242 CONSOLE SERVER 32X RS232 8X USB 2X RJ45 2X SFP

IOLAN SCR1618 CONSOLE SERVER 6 X RS232 16 X ETHERNET 2 X SFP
RJ45-F MODULAR SERIAL ADAPTER DB9-F CROSSOVER WIRING ENET
More from PERLE SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



