
IOGEAR HDMI 3-PORT TRUE 4K 60HZ SWITCH - 3 IN X 1 OUT - HDMI 2.0
IOGEAR HDMI 3-PORT TRUE 4K 60HZ SWITCH - 3 IN X 1 OUT - HDMI 2.0
Key Features
- Connect and switch between 3 HDMI inputs to 1 HDMI enabled display or projector
- Supports Maximum Resolution of 4096 x 2160 @60Hz (4:4:4 color sampling)
- Configures video resolution automatically according to the maximum output of each monitor with the capability to output 4K resolution to one monitor while output 1080p to another monitor (EDID function)
- High bandwidth of up to 18 Gbps with no latency
- HDMI 2.0 and HDCP 2.2 Compliant
- Supports HDR and full 3D pass-through
- Compatible with Standard audio, DSD (Direct Stream Digital) and HBR audio (High Bit Rate) such as Dolby True HD and DTS-HD
- Switch between devices via front-panel pushbutton, or IR remote.
- Front-panel LEDs for port and power status
- Low power consumption
- Metal housing for rugged and lasting usage
- Plug-n-Play
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
4K Ultra High Definition Video Support
IOGEAR's 3-Port HDMI Switch supports True 4K @60Hz resolution (4096x2160) with 4:4:4 color sampling.
Supports HDR and High Quality Audio Formats
Compatible with devices capable of streaming HDR content for high quality and highly detailed media. Fully immerse yourself with the advanced High Quality audio formats such as DSD (Direct Stream Digital) and HBR audio (High Bit Rate) such as Dolby True HD and DTS-HD.
Easily switch between three different HDMI sources
Switch between devices using the front-panel pushbutton or using an IR remote. Easily identify which device you're currently viewing via the front-panel LED's.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 2.2" |
| Width | 5.3" |
| Height | 0.6" |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | IOGEAR |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Name | 3-Port True 4K UltraHD HDMI Switch |
| Product Type | Video Switchbox |
| Graphics Modes | 4K |
| Device Supported | Projector |
Show all 23 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li> 3-Port True 4K UltraHD HDMI Switch</li><li> 1 x IR Remote Control</li><li> 1 x USB Power Cable</li><li> 1 x Quick Start Guide</li><li> 1 x Warranty Card</li></ul> |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 |
| Number of USB Ports | 1 |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Connectivity Technology | Cable |
| Manufacturer Part Number | GHDSW4K3 |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Number of Input Devices Supported | 3 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in AVDIST from IOGEAR and similar brands
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
