
California Proposition 65 Warning
INTEL XEON EATX SVR P11C-C/4L P11C-C/4L
INTEL XEON EATX SVR P11C-C/4L P11C-C/4L
Key Features
- Experience high performance, built-in security and remote management capabilities with compatible Intel Xeon processor
- DDR4 SDRAM compatible slot - Allows the memory to operate at an effective bus speed while using minimal power, resulting in an optimal computer performance and improved memory heat dissipation
- RAID supported levels provide data reliability and fault tolerance
- Retrieve a significant number of PCI slots, expansion slots, and peripheral ports that have an enhanced heat dissipation capability with the ATX server motherboard
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Industry-standard ATX server board with multiple expandability options
P11C-C/4L is a server motherboard based on the Intel® Xeon® E platform and Intel® C242 chipset offering quad server-class Intel® Ethernet and flexible expandability with dual M.2, six SATA 6G, two PCIe, and one PCI slot for legacy devices.
The layout is rack-optimized placement where the CPU and memory are placed in a parallel arrangement directly behind the fan inlet to promote maximum cooling for excellent thermal efficiency.
Dual M.2 for up to 32Gbps performance speed NVMe support
P11C-C/4L support max 5NVMe drives(3x 2.5-inch SSDs and 2x M.2) through PCIe bifurcation from CPU. In performance-maximizing RAID 0 configurations with dual M.2 SSDs, write speeds are up to 40% faster than a single M.2 SSD drive setup and read operations are an astonishing 84% faster. Or, for total reassurance, pair your M.2 devices into a RAID 1 configuration for instant data redundancy.
NVMe high-speed storage interface
P11C-C/4L features NVMe technology, which offers reduced latency, lower power-consumption and faster CPU-to-storage performance for better throughput. A flexible NVMe upgrade package provides a switchable storage interface with a PCIe to U.2 add-on card for more drive choices.
High-speed mini-SAS HD connections
P11C-C/4L comes with a mini-SAS HD connector that support up to four SATA for 6Gb/s connectivity with external devices and cleaner cable routing. P11C-C/4L also supports ASUS PIKE II 3000 series, the latest enterprise storage solution, featuring support for 12Gb/s SAS storage and integrated RAID data protection. With ASUS PIKE cards, you can immediately improve the storage capacity and performance of P11C-C/4L, making it a great upgrade option.
Quad Intel® I210AT Gigabit Ethernet
P11C-C/4L features quad server-class Intel® Ethernet ports with the I210 controllers and teaming support that speed up the network bandwidth and the failover function ensures uninterrupted network connection. This suits virtualization applications perfectly which requires ultrafast and reliable network.
TPM-M 2.0 ready
P11C-C/4L supports TPM-M 2.0 with a 14-1 TPM header to securely store keys, digital certificates, passwords and data. It helps to enhance network security, protect digital identities, and ensure platform integrity.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| Depth | 9.6" |
| Width | 12" |
| Brand Name | Asus |
| Intel RSTe | Yes |
| Form Factor | ATX |
| RAID Levels | 10 |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Product Name | P11C-C/4L Server Motherboard |
| Product Type | Server Motherboard |
| Chipset Model | C242 |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
Show all 42 specsShow fewer
| Product Model | P11C-C/4L |
|---|---|
| Maximum Memory | 128 GB |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Country of Origin | China |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Form Factor | UDIMM |
| Processor Supported | Celeron |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory Speed Supported | 2400 MHz |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Number of USB 3.1 Ports | 4 |
| Manufacturer Part Number | P11C-C/4L |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Number of M.2 Interfaces | 2 |
| Graphics Controller Model | AST2500 |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Total Processor Supported | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Number of PCI Express x8 Slots | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 5 |
| Total Number of PCI Express Slots | 2 |
Related Products
More in ISP-MB from ASUS - MOTHERBOARDS and similar brands

FAN-LESS MINI-ITX INDUSTRIAL MB INTEL CELERON QUAD-CORE J6412 SO
ASUS PRO Q670M-C-CSM LGA 1700 INTEL 12TH GEN PCIE 4.0 DDR5 480
P12R-M/10G-2T
More from ASUS - MOTHERBOARDS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
