
ULTRA 5 DESKTOP PROCESSOR 225F 10 CORES 3YR WARRANTY - MM#99CN9C
Request pricing
INTEL CORE I9-12900KF LGA1700 MM#99APG1 EOL 7/24/2026
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Intel® Core™ i9 Processors
This desktop processor family features an innovative architecture designed for intelligent performance (AI), immersive display and graphics, plus enhanced tuning and expandability to put gamers and PC enthusiasts fully in control of real-world experiences.
| L2 Cache | 12 MB |
|---|---|
| L3 Cache | 30 MB |
| Brand Name | Intel |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Product Line | Core i9 |
| Product Name | Core i9 Hexadeca-core i9-12900KF 3.20GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | i9-12900KF |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Product Family | Core i9 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Processor Threads | 24 |
|---|---|
| Overclocking Speed | 5.30 GHz |
| Process Technology | 10 nm |
| Integrated Graphics | No |
| Thermal Design Power | 125 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | BX8071512900KF |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
More in INT-MP from INTEL and similar brands




Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.