
INTEL CORE I5-12600KF LGA1700 MM#99AMX1 EOL 7/24/2026
INTEL CORE I5-12600KF LGA1700 MM#99AMX1 EOL 7/24/2026
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- Intel Core i5 3.70 GHz processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- 7 nm process technology provides optimal processing results with added usability
- Deca-core (10 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 12th Gen processor generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 20 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
- Processor with 3.70 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
SUPERIOR PERFORMANCE WHEN YOU NEED IT. MULTITASKING LIKE YOU'VE ALWAYS WANTED.
12th Gen Intel® Core™ processors-a generation like no other before it. With unprecedented new performance hybrid architecture, 12th Gen Intel® Core™ processors offer a unique combination of Performance and Efficient-cores (P-core and E-core). And that means real-world performance, intuitively scaled to match whatever you're doing.
The Performance-core is Intel's highest performing CPU core ever. And it's designed to maximize single-thread performance and responsiveness for compute intensive workloads like gaming and 3D design. The Efficient-core delivers multithreaded performance for tasks that can run in parallel (like image rendering), along with efficient offload of background tasks for modern multitasking.
Tech Specs
| Depth | 1.5" |
|---|---|
| Width | 1.8" |
| L2 Cache | 9.50 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
| Brand Name | Intel |
| Clock Speed | 3.70 GHz |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Package Type | OEM |
| Product Line | Core i5 |
| Product Name | Core i5 Deca-core i5-12600KF 3.7GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | i5-12600KF |
Show all 25 specsShow fewer
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
|---|---|
| Product Family | Core i5 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 16 |
| Overclocking Speed | 4.90 GHz |
| Process Technology | 7 nm |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Thermal Design Power | 150 W |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | CM8071504555228 |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
Related Products
More in INT-MP from INTEL - DESKTOP TRAY CPU and similar brands


CORE I9-14900KF 6G 24 CORES DESKTOP TRAY PROCESSOR MM#99CFFD
CORE I9 14900T 36M CACHEFC-LGA16A TRAY MM#99CFDN

CORE I9-14900K 6G 24 CORES DESKTOP TRAY PROCESSOR MM#99CFFC
More from INTEL - DESKTOP TRAY CPU
Other products available from this brand

INTEL CORE I5-12400F DESKTOP MM#99APCT EOL 7/24/2026

CORE I5-14400F 4.7G 10CORES DESKTOP PROCESSOR MM#99CFFA

CORE ULTRA 5 TRAY 245KF 14CORES UPTO 5.5GHZ 3YR WARR - MM#99CMTD

CORE ULTRA 5 TRAY 245K 14 CORES UPTO 5.5GHZ 3YR WARR - MM#99CMT7
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.