
INTEL CORE I5-12400F DESKTOP MM#99APCT EOL 7/24/2026
Request pricing
INTEL CORE I5-12600K 20M CACHE MM#99AMX0 EOL 7/24/2026
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| L2 Cache | 7.50 MB |
|---|---|
| L3 Cache | 16 MB |
| Brand Name | Intel |
| Clock Speed | 3.70 GHz |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Package Type | OEM |
| Product Line | Core i5 |
| Product Name | Core i5 Deca-core i5-12600K 3.7GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | i5-12600K |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Product Family | Core i5 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
|---|---|
| Packaged Quantity | 1 |
| Processor Threads | 16 |
| Overclocking Speed | 4.90 GHz |
| Process Technology | 10 nm |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Thermal Design Power | 125 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | CM8071504555227 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics (iGPU) |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
More in INT-SP from INTEL - DESKTOP TRAY CPU and similar brands




Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.