
CORE I5-14400F 4.7G 10CORES DESKTOP PROCESSOR MM#99CFFA
Request pricing
INTEL CORE I5-12400F DESKTOP MM#99APCT EOL 7/24/2026
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
| Depth | 1.5" |
|---|---|
| Width | 1.8" |
| L2 Cache | 7.50 MB |
| L3 Cache | 18 MB |
| Brand Name | Intel |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Package Type | OEM |
| Product Line | Core i5 |
| Product Name | Core i5-12400F Hexa-core 2.50 GHz Desktop Processor |
| Product Type | Processor |
| Product Model | i5-12400F |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
|---|---|
| Product Family | Core i5 |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 12 |
| Overclocking Speed | 4.40 GHz |
| Integrated Graphics | No |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Manufacturer Part Number | CM8071504650609 |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
More in INT-SP from INTEL - DESKTOP TRAY CPU and similar brands




Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.