
INTEL CORE I5-12400 DESKTOP MM#99ATJ6 EOL 7/24/2026
INTEL CORE I5-12400 DESKTOP MM#99ATJ6 EOL 7/24/2026
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- Intel Core i5 processor offers hyper-threading architecture that delivers high performance for demanding applications with improved onboard graphics and turbo boost
- Hexa-core (6 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 12th Gen processor generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- Its 18 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor with 2.50 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- 4 monitors supported to ensure maximum productivity with added feasibility
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
Tech Specs
| Depth | 1.8" |
|---|---|
| Width | 1.8" |
| L3 Cache | 18 MB |
| Brand Name | Intel |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Core i5 |
| Product Name | Core i5 Hexa-core i5-12400 2.50 GHz Desktop |
| Product Type | Processor |
| Product Model | i5-12400 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Family | Core i5 |
|---|---|
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 12 |
| Overclocking Speed | 4.40 GHz |
| Integrated Graphics | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | BX8071512400 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 730 |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Number of Monitors Supported | 4 |
Related Products
More in INT-SP from INTEL and similar brands


CORE ULTRA 7 DT 265KF 20 CORES UPTO 5.5GHZ 3YR WARR - MM#99CN2T

ULTRA 7 270K PLUS 24 CORES 3YR WARR DT MM 99DC0Z

CORE I7-14700F 5.4G 20 CORES DESKTOP PROCESSOR MM#99CG5T
More from INTEL
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


