
INFOCUS MULTIMEDIA PROJECTOR P139 CERTUS WUXGA IN1089SL
INFOCUS MULTIMEDIA PROJECTOR P139 CERTUS WUXGA IN1089SL
Key Features
- Enjoy the advantages of using the DLP technology that delivers high contrast, filter-free design, reduced pixelation and virtually no degradation
- Enjoy your favorite movies at their best in 3D
- Delivers powerful 5000 lm brightness for clear visuals
- Enjoy crystal clear projection with WUXGA resolution
- With a contrast ratio of 300,000:1, you can see brilliant details over the screen with sharp clarity
- HDMI interface for top notch video and audio
- Project image instantly from a PC or MacBook with the USB port
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Step into a new level of brilliant visuals with InFocus IN1089SL. Powered by InFocus Quantum Laser technology, it delivers superior 5000 lumens brightness with razor-sharp WUXGA resolution, ensuring that every presentation captures attention. Designed for simplicity and built for durability, it offers easy plug-and-play functionality, flexible installation, and long lasting performance. It's effortless operation with a maintenance-free projection.
Whether you are leading a boardroom strategy session or inspiring a classroom, the IN1089SL empowers you to project with complete confidence every time, everywhere.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 4.8" |
| Width | 13.3" |
| Height | 10.4" |
| 3D Type | 3D |
| Lamp Type | Quantum Laser |
| Brand Name | InFocus |
| Throw Type | Standard Throw |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Graphic Mode | WUXGA |
| Manufacturer | Maxnerva Technology Services Ltd |
Show all 45 specsShow fewer
| Optical Zoom | 1.5x |
|---|---|
| Product Line | Superior |
| Product Name | Superior IN1089SL DLP Projector |
| Product Type | DLP Projector |
| Product Model | IN1089SL |
| Contrast Ratio | 300,000:1 |
| Product Family | Superior |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Lamps | 1 |
| Package Contents | <ul><li>Projector</li><li> IR Remote Control</li><li>Power Cord</li><li> VGA Cable</li><li>Setup Guide</li></ul> |
| Speaker Included | Yes |
| Application/Usage | Business |
| Country of Origin | China |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Projection Method | Ceiling |
| Voltage Frequency | 60 Hz |
| Maximum Resolution | 4096 x 2160 |
| Output Scan Format | 2160p |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Maximum Focal Length | 32.62 mm |
| Minimum Focal Length | 20.91 mm |
| Weight (Approximate) | 10.14 lb |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Manufacturer Part Number | IN1089SL |
| Standard Mode Brightness | 5000 lm |
| Maximum Projection Distance | 32.81 ft |
| Minimum Projection Distance | 39.37" |
| Operating Power Consumption | 250 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.infocus.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DLP-PR from INFOCUS MANAGED and similar brands
More from INFOCUS MANAGED
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



