INFOCUS MULTIMEDIA PROJECTOR P138 QUANTUM LED CRUSADER GRANDMAST
INFOCUS MULTIMEDIA PROJECTOR P138 QUANTUM LED CRUSADER GRANDMAST
Key Features
- Google TV™ Certified
- 4K Support
- 2 x 20w Dynamic and Clear Audio Speakers To Fill The Room
- HDR10 Support
- 25000 Hours of Awesome Entertainment - Filter Free
- Sealed Optical Engine provides superior quality of image
- Smart Sensores for automatic keystone and image adjustment
- WiFi and Bluetooth support
- Video and Speaker Modes
- Greater connectivity for diversity in room setup
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Bring the magic of the big screen home. The Crusader Master packs a punch, offering crystal-clear images and rich sound that will make movie nights unforgettable. Easy to set up and use, it's perfect for families, movie buffs, and gamers alike. With its compact size, you can move it from room to room or even take it outdoors for a backyard cinema experience. The projector connects easily to your favorite devices, letting you stream shows, play games, or share photos with ease. Whether you're watching blockbusters, sports events, or having a gaming marathon, this projector delivers an immersive experience that will keep everyone entertained for hours.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| 3D Type | 3D |
| Bluetooth | Yes |
| Lamp Type | LED |
| Lens Type | Auto Focus |
| Brand Name | InFocus |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Color Family | Purple |
| Graphic Mode | Full HD |
| Manufacturer | Maxnerva Technology Services Ltd |
| Optical Zoom | 1.2x |
Show all 47 specsShow fewer
| Product Name | Crusader Grandmaster DLP Projector |
|---|---|
| Product Type | DLP Projector |
| USB Playback | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Midnight Purple |
| Product Model | Crusader Grandmaster |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Lamps | 1 |
| Standard Memory | 2 GB |
| Package Contents | <li>Projector</li> <li>Simplified Users Guide</li> <li>Regional Power Cord</li> <li>Remote Control (No Battery)</li> |
| Speaker Included | Yes |
| Application/Usage | Entertainment |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Projection Method | Front Ceiling |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 BLE |
| Number of Speakers | 2 |
| Output Scan Format | 1080p |
| Speaker Output Mode | Stereo |
| Speaker Output Power | 20 W |
| Weight (Approximate) | 5.20 lb |
| Normal Mode Lamp Life | 25000 Hour |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Manufacturer Part Number | IN3028SL |
| Smart Platform Supported | Chromecast |
| Standard Mode Brightness | 1200 lm |
| Tripod Mounting Supported | Yes |
| Certifications & Standards | <li>CB</li> <li>CE</li> <li>EAC</li> <li>cTUVus</li> <li>FCC</li> <li>UKCA</li> |
| Environmental Certification | WEEE |
| Maximum Diagonal Image Size | 10.83 ft |
| Minimum Diagonal Image Size | 22" |
| Virtual Assistant Supported | Google Assistant |
| Manufacturer Website Address | http://www.infocus.com |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in LCD-PR from INFOCUS MANAGED and similar brands
INFOCUS MOBILE CART INCART1

SCREENPLAY MULTIMEDIA PROJECTOR P122 VISTA XGA SP2234

SCREENPLAY MULTIMEDIA PROJECTOR P123 VISTA XGA SP2234ST
More from INFOCUS MANAGED
Other products available from this brand

INFOCUS PROJECTOR REPLACEMENT REMOTE WHITE INREMOTE1

INFOCUS MULTIMEDIA PROJECTOR P124 GENESIS III XGA IN0004SL

INFOCUS MULTIMEDIA PROJECTOR P125 GENESIS IV SVGA IN10022SL

INFOCUS MULTIMEDIA PROJECTOR P125 GENESIS IV XGA IN10024SL
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.