
INFOCUS MULTIMEDIA PROJECTOR P135 AUTHENTIC II 1080P IN1068SL
INFOCUS MULTIMEDIA PROJECTOR P135 AUTHENTIC II 1080P IN1068SL
Key Features
- HDBaseT™ 3.0 connectivity
- Crestron Connected® 2.0
- Built to be lamp-free, filter-free, and mercury-free
- 30,000 hours of maintenance-free
- 1.7x optical zoom lens
- 360-degree installation
- 5- Year Warranty
- H&V Lens Shift
- 4K Image support
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The InFocus Authentic II delivers brilliant brightness, high resolution clarity, and ultra long-life reliability-making it the ultimate choice for large venues that demand impactful visuals, flexible installation, and minimal maintenance.
With integrated dual 15W speakers, and Crestron Connected® 2.0 and HDBaseT™ 3.0 and flexible 360° projection capability - it's a complete audio-visual solution that simplifies complex installations and amplify visual impact. From boardrooms to lecture halls, government facilities to houses of worship, experience the projection difference that performs, impresses, and lasts.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Width | 11.9" |
| Height | 4.6" |
| S-Video | Yes |
| Lamp Type | Laser |
| Brand Name | InFocus |
| Graphic Mode | Full HD |
| Manufacturer | Maxnerva Technology Services Ltd |
| Optical Zoom | 1.7x |
| Product Name | P135 DLP Projector |
| Product Type | DLP Projector |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Model | P135 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 2,000,000:1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Lamps | 1 |
| Package Contents | <ul><li>Projector</li><li>Simplified Users Guide</li><li>Regional Power Cord</li><li>Remote Control (no Battery)</li><li>HDMI Cable</li><li>Lens Cap</li></ul><p><br /></p> |
| Speaker Included | Yes |
| Application/Usage | Board Room |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Projection Method | Front |
| Voltage Frequency | 60 Hz |
| Maximum Resolution | 4096 x 2160 |
| Output Scan Format | 2160p |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Focal Length | 27.90 mm |
| Minimum Focal Length | 17.63 mm |
| Weight (Approximate) | 13.45 lb |
| Normal Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | IN1068SL |
| Standard Mode Brightness | 7000 lm |
| Maximum Projection Distance | 26.15 ft |
| Minimum Projection Distance | 50.39" |
| Operating Power Consumption | 355 W |
| Manufacturer Website Address | http://www.infocus.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DLP-PR from INFOCUS MANAGED and similar brands
More from INFOCUS MANAGED
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



