
INDUSTRIAL ISR 1101
INDUSTRIAL ISR 1101
Key Features
- Offers high performance and reliable connectivity to the Internet and other offices
- With 100Base-T technology, get up to 100 mbps data transfer rate over twisted pair cable
- Features management port for a reliable networking
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Cisco® IR1101 Integrated Services Router Rugged, or IR1101, is Cisco's smallest industrial router. Designed in a highly modular form factor makes it an ideal solution for remote asset management across multiple industrial vertical markets.
The IR1101 has an integrated 9.6 to 60V DC power input and is designed to withstand hostile environments, including shock, vibration, dust, humidity and electrostatic discharge (ESD). The IR1101 also supports a wide temperature range: -40 to 60°C standard operation, -40 to 75°C in a forced air enclosure with 200 LFM of air, and type-tested at 85°C for 16 hours. This durability makes it ideal for harsh industrial and distributed IoT deployments such as transportation, oil and gas, distribution substations, industrial automation, and financial institutions.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 4.9" |
| Width | 5.2" |
| Height | 2.4" |
| Brand Name | Cisco |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | Cisco Systems, Inc |
| Product Name | IR1101 Integrated Services Router Rugged |
| Product Type | Router |
| Product Model | IR1101 |
| Management Port | Yes |
| Country of Origin | China |
Show all 20 specsShow fewer
| Network Technology | 100Base-T |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 2.25 lb |
| Total Number of Ports | 5 |
| Manufacturer Part Number | IR1101-K9 |
| Manufacturer Website Address | http://www.cisco.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SAN-RT from CISCO - HW ROUTERS L/M and similar brands


1YR NETCLOUD MOBILE PERF 5G ROUTER ESSEN PLAN R2105 ROUTER

1YR NETCLOUD MOBILE PERF 5G ROUTER ESSEN PLAN ADV PLAN R2105

3YR NETCLOUD MOBILE PERF 5G ROUTER ESSEN PLAN R2105 ROUTER
More from CISCO - HW ROUTERS L/M
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
