IN-WALL BOX WITH BUILD-IN FLAT PANEL MOUNT
IN-WALL BOX WITH BUILD-IN FLAT PANEL MOUNT
Key Features
- ADA compliant mounting solution
- Holds up to 75 lbs
- Includes lateral shift locking screws and post leveling screws
- Several knockouts ranging from 1/2' to 1-1/4' in size
- Removable plate for media player storage
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The INW-UNIFM is a combination product that includes an in-wall box and a flat panel mount all in one. The mounting brackets that connect to the in-wall box channel sit only 1.08 inches off the wall making it ADA compliant. This is important if placed in a high traffic location, such as a education or retail environment. The mounting brackets can hold displays up to 75lbs and include lateral shift locking screws to avoid unwanted movement and post leveling screws to ensure the display is level after installation.
The in-wall box portion of the INW-UNIFM has several electrical knockouts ranging from 1/2" to 1-1/4" in size. In addition, the in-wall box includes a removable equipment rack that makes it easy to connect cables or media players to and a power box with universal plug-ins.
Tech Specs
| Depth | 4.08" |
|---|---|
| Width | 22.50" |
| Height | 18" |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Product Name | In Wall Box with Build-In Flat Panel Mount |
| Product Type | Wall Mount |
| Product Color | Black |
| Device Supported | Media Player |
| Mounting Pattern | 400 x 400 |
| Package Contents | <ul> <li>1 x In Wall Box with Build-In Flat Panel Mount</li> <li>1 x Universal Hardware Pack</li> <li>1 x Instruction Manual</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
Show all 16 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 17 lb |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 75 lb |
| Manufacturer Part Number | INW-UNIFM |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in VSCPNT from PREMIER MOUNTS and similar brands

SINGLE-GANG 6-PORT WALL PLATE KEYSTONE CAT5/6 USB HDMI DPORT RCA
1FT REVERSIBLE USB ADAPTER M/M USB 2.0 USB-A TO 5PIN MINI-B
SINGLE-GANG 4-PORT WALL PLATE KEYSTONE CAT5/6 USB HDMI DPORT RCA
More from PREMIER MOUNTS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



