IN-WALL ACCESSORIES BOX WITH 125V DUPLEX
IN-WALL ACCESSORIES BOX WITH 125V DUPLEX
Key Features
- Can be mounted horizontally or vertically for better positioning
- Installs between 16" (406mm) wood stud centers when positioned vertically
- Cable ties and grommet included for an organized finish
- Heavy gauge cold rolled steel construction
- Component cables routed inside the wall
- Sleek design makes outside cable covers unnecessary
- Low-profile design fits behind the thinnest mounts and flat panel displays
- 15 Amp/125 Volt duplex receptacle power source with surge protection with NEMA 5-15R
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
With the IBA3AC Recessed Cable and Storage Management Box from Peerless-AV®, cables and cords become virtually invisible. When combined with a Peerless-AV mount, the In-wall accessory box provides the perfect behind-the-display solution to conceal unsightly power and low-voltage cables like HDMI or RCA behind flat panel displays, audio components or other devices. Complete with a receptacle knock-out for adding included duplex power module, the IBA3AC creates a professional look in any setting.
Tech Specs
| Depth | 3.8" |
|---|---|
| Width | 17.4" |
| Height | 5.8" |
| Features | Tamper Resistant |
| Finishing | High Gloss |
| Brand Name | Peerless-AV® |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Product Name | In-Wall Accessory Box with 125V Duplex Power Receptacle |
| Product Type | Cable Management/Power Storage Accessory Box |
| Color Details | <p>Gloss Black</p> |
Show all 26 specsShow fewer
| Input Current | 15 A |
|---|---|
| Input Voltage | 125 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | IBA3AC |
| TAA Compliant | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Recessed Storage Accessory Box</li><li>Leviton Smart Grid Tamper Resistant Duplex Receptacle</li><li>Galvanized Outlet Box with Knock Outs</li><li>Mounting Hardware</li><li>Cable Management Ties</li><li>Grommet</li></ul> |
| Product Material | Cold Rolled Steel |
| Application/Usage | Cable Management |
| Assembly Required | Yes |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 5.50 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer Part Number | IBA3AC |
| Manufacturer Website Address | http://www.peerless-av.com |
Related Products
More in MNTR-L from PEERLESS INDUSTRIES and similar brands
6PK ACCS FT USE W/ DS-C555-4X2
NETWORK IN-LINE SURGE PROTECTOR 2-LINE RJ11/RJ45 SURGE SUPPRESSOR

ADJUSTABLE REINFORCEMENT BRACKET MOUNT PLATE-BLACK
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.