
IMPACT 460T
IMPACT 460T
Key Features
- Single-sided busylight
- Optimised for UC Platforms
- Certified for Microsoft Teams
- Lift-to-Mute feature
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Made For The Open Office
The IMPACT 400 is an ultralight, non-ANC headset for office professionals and hybrid workers that delivers great voice pick-up for clear conversations. Get unrivalled value for money with a competitively priced headset that is optimized for leading UC platforms and goes beyond Microsoft Teams certification to meet the rigorous Open Office requirements.
Make Yourself Heard On Any Call
Dual-microphone system with advanced filtering algorithms transmits less unwanted noise and ensures clear calls. Professional-grade speakers and a sound profile tuned for calls ensure that you don't miss any important details. Stay comfortable throughout the day with an ultralight design and compact noise-dampening ear pads.
Designed For Convenience
Manage calls with less effort thanks to plug-and-play USB-A and USB-C connectivity and convenient features like lift-to-mute that keep you productive and in control. Helpful features like the dedicated Teams button, busy-light, and an LED mute indicator make using the headset a seamless experience.
Tech Specs
| Depth | 0.5" |
|---|---|
| Width | 6.8" |
| Height | 6.6" |
| Features | Comfortable |
| Brand Name | Lenovo |
| Sound Mode | Stereo |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | IMPACT |
| Product Name | EPOS IMPACT 460T Headset |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Model | 460T |
Show all 24 specsShow fewer
| Product Family | IMPACT 400 |
|---|---|
| Product Series | 400 |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Application/Usage | Voice Call |
| Microphone Design | Boom |
| Weight (Approximate) | 4.89 oz |
| Number of Microphones | 2 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 78807543 |
| Active Noise Canceling (ANC) | No |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
Related Products
More in HEADST from LENOVO OPTIONS and similar brands
More from LENOVO OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






