
IMPACT 100 MS MONO USB-C+A HEADSET SINGLE SIDED
IMPACT 100 MS MONO USB-C+A HEADSET SINGLE SIDED
Key Features
- A slim, soft silicone headband, leatherette earpads and ultra-lightweight design ensures lasting comfort throughout the day.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
An ultra-lightweight headset ideal for talk-heavy professionals.
The IMPACT 100 is an entry-level headset that delivers exceptional value for money. With smart features that enhance efficiency and an ultra-lightweight design, it is an ideal headset for talk-heavy professionals. The soft silicone headband and leatherette earpads ensure all-day comfort, while the in-line controller with backlit buttons and distinctive shapes allows for effortless call control.
The included USB-C to USB-A adapter eliminates connectivity concerns and certifications with Microsoft Teams and leading UC platforms guarantees seamless calls and user-friendly experience in any office setup. If you're looking for a cost-friendly, professional quality headset, the IMPACT 100 is the best in its class.
An ultra-lightweight headset ideal for talk-heavy professionals.
Professional quality and affordable audio for everyone.
Convenient USB-C and USB-A connectivity.
Get exceptional value for money with this entry-level headset certified for Microsoft Teams and leading UC platforms.
Ultra-light design for all-day comfort
Smart buttons for effortless call control
High-quality materials and robust design make the IMPACT 100 a headset you can rely on, even in the most demanding settings.
Tech Specs
| Width | 2.2" |
|---|---|
| Height | 6.4" |
| Packing | Box |
| Features | Comfortable |
| Impedance | 40 Ohm |
| Brand Name | EPOS |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 1.10" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | EPOS |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Line | IMPACT 100 |
|---|---|
| Product Name | IMPACT 100 MS Mono USB-C+A |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Monaural |
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB Type A |
| Product Family | IMPACT 100 |
| Earpiece Design | On-ear |
| Package Contents | <ul><li>IMPACT 100 MS Mono USB-C+A</li><li>Carry Pouch</li><li>USB-C to USB-A Adapter</li><li>Quick Guide</li><li>Safety Guide</li><li>Compliance Sheet</li></ul> |
| Application/Usage | Office |
| Headband Material | Silicone |
| Microphone Design | Boom |
| Platform Supported | Mac |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Sound Pressure Level | 110 dB |
| Weight (Approximate) | 1.80 oz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Number of Microphones | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 1001419 |
| Operating System Platform | Windows |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.eposaudio.com |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WIRDHD from EPOS and similar brands


IMPACT 100 MS STEREO USB-C+A HEADSET DOUBLE SIDED

IMPACT 860T

IMPACT 860
More from EPOS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



