
IMAGEFORMULA CR-L1 COMPACT CHECK TRANSPORT
IMAGEFORMULA CR-L1 COMPACT CHECK TRANSPORT
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Sheetfed scanners exhibit smaller size than the flatbed scanner and use less desk space
- Features grayscale scanning
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Canon imageFORMULA CR-L1 compact check transport is an easy-to-use solution for high volume batch Remote Deposit Capture (RDC) and remote lockbox check processing. With high-quality image scanning, precise MICR accuracy plus reliable item handling, the CR-L1 check transport can help distributed check processing.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Depth | 7.4" |
| Width | 8.8" |
| Height | 5.5" |
| Brand Name | Canon |
| Media Type | Check |
| Scan Color | Monochrome |
| Energy Star | Yes |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Line | imageFORMULA |
| Product Name | imageFORMULA CR-L1 Sheetfed Scanner |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Type | Sheetfed Scanner |
|---|---|
| Product Model | CR-L1 |
| Product Family | imageFORMULA |
| Package Contents | <ul> <li>imageFORMULA CR-L1 Sheetfed Scanner</li> <li>Power Cable</li> <li>USB Cable</li> <li>Setup Disc and Guide</li> <li>Operations and Maintenance Guide</li> <li>Warranty Card</li> <li>User Registration Card</li> </ul> |
| Country of Origin | Japan |
| Weight (Approximate) | 4.60 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 3595C002 |
| Optical Resolution (dpi) | 300 |
| Operating System Supported | Windows |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6) |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in PP-CR from CANON USA - SCANNERS and similar brands

More from CANON USA - SCANNERS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



