ICUE LINK H115I RGB AIO 280MM RADIATOR LIQUID CPU COOLER
ICUE LINK H115I RGB AIO 280MM RADIATOR LIQUID CPU COOLER
Key Features
- 280mm Radiator with QX140 RGB fans spinning up to 2,000 RPM
- Copper cold plate compatible with latest Intel 1700 & AMD AM5 sockets
- iCUE LINK System Hub included to connect up to 14 devices
- Five-year warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
iCUE LINK H115i RGB 280mm ALL-IN-ONE CPU COOLER | SIMPLICITY AT ITS BEST | WHAT IS iCUE LINK | BUILD BETTER. BUILD SMARTER.
Redefine the way you build a DIY PC with a groundbreaking single-cable technology that automatically detects and configures your PC fans, CPU coolers, and other internal components.
THE EASY WAY TO BUILD A PC
Reduce cable clutter with a network of smart, interconnected components.
LINK YOUR COMPONENTS
The iCUE LINK ecosystem uses a single connector for all iCUE LINK devices.
UNITE YOUR SETUP
Each component connects directly to the next, creating a chain of devices.
LIGHT YEARS AHEAD | EFFICIENT AND QUIET CPU COOLING
High-performance pump head and split-flow copper cold plate
EFFORTLESS INSTALLATION
Single cable connects to included hub with automatic installation
UNPARALLELED LIGHTING
QX RGB fans with 34 LEDs per fan and exclusive Time Warp lighting mode
NEXT-GEN AIO CPU COOLING
Boost your processor's performance with a split-flow copper cold plate with pre-applied CORSAIR XTM70 thermal paste. QX140 RGB fans ramp up to 2,000 RPM, complete with stunning lighting and next to no wiring for a flawless look.
KEEP NOISE DOWN
Enjoy ultra-quiet performance under any conditions with auto-adjusting pump speeds, precisely controlled by iCUE software.
YOUR SETUP AT YOUR COMMAND
Adjust fan and pump speeds, control and synchronize RGB lighting, and monitor CPU and coolant temperatures in iCUE.
iCUE LINK SYSTEM HUB INCLUDED
Included CORSAIR iCUE LINK System Hub - connect up to 14 iCUE LINK devices (seven per port) in any order.
ZERO RPM MODE
PWM control lets you precisely set fan speeds so your fans only spin as fast as they need to, resulting in less fan noise overall, while support for Zero RPM means they can stop spinning completely at low loads.
EXTREME PERFORMANCE THERMAL PASTE
All iCUE LINK RGB AIOs include pre-applied CORSAIR XTM70 Extreme Performance thermal paste for maximum heat transfer from your high-end processor to the cooler cold plate.
For reliably high cooling performance, every step in the heat transfer and dissipation chain matters.
LOOK YOUR BEST
Stand out with the perfect blend of performance and aesthetics.
Don't just build a PC, create a masterpiece.
WORLD-CLASS SUPPORT
Our award-winning service means you can enjoy your gear worry-free.
UNITE YOUR SETUP
CORSAIR iCUE software brings your entire setup together, creating a fully immersive ecosystem with intuitive control.
Tech Specs
| LED Color | RGB |
|---|---|
| Brand Name | Corsair |
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Manufacturer | Corsair |
| Product Line | iCUE |
| Product Name | iCUE H115i Cooling Fan/Radiator |
| Product Type | Cooling Fan/Radiator |
| Compatibility | <p><b>Processors</b>:</p><ul><li> AMD Ryzen</li><li> Intel Core i9</li><li> Intel Core i7</li><li> Intel Core i5</li><li> Intel Core i3</li><li> Intel Pentium</li><li> Intel Celeron</li></ul> |
| Product Model | H115i |
| Number of Fans | 2 |
| Product Family | iCUE |
| Radiator Depth | 1.06" |
Show all 27 specsShow fewer
| Radiator Width | 5.51" |
|---|---|
| Fan Speed (Max) | 2000 rpm |
| Fan Speed (Min) | 400 rpm |
| Maximum Airflow | 82.50 CFM |
| Minimum Airflow | 12.10 CFM |
| Radiator Height | 10.91" |
| Material Details | <ul><li> Cold Plate Material: Copper</li><li> Tubing Material: Black Sleeved Low-Permeation Rubber</li></ul> |
| Package Contents | <ul><li> iCUE H115i Cooling Fan/Radiator</li><li> iCUE LINK System Hub</li><li> CORSAIR XTM70 Extreme Performance Thermal Paste</li></ul> |
| Application/Usage | Motherboard |
| Radiator Material | Aluminum |
| Maximum Air Pressure | 3.5mmH2O |
| Compatible AMD Socket | AM5 |
| Compatible Intel Socket | LGA-1700 |
| Manufacturer Part Number | CW-9061002-WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.corsair.com/us/ |
Datasheets & Resources
Related Products
More in MB-CP from CORSAIR XMS and similar brands
16IN PARALLEL PORT HEADER CABLE ADAPTER WITH BRACKET LOW PROFILE
2PORT USB 2.0 LOW PROFILE EXTENSION BRACKET

PLATE9M16LP 2PORT 16IN DB9 SERIAL PORT BRACKET TO 10PIN HEADER
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.