
I7-12700 DESKTOP PROC 12 8P+4E MM#99ARGG EOL 7/24/2026
I7-12700 DESKTOP PROC 12 8P+4E MM#99ARGG EOL 7/24/2026
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- The processor features Socket LGA-1700 socket for installation on the PCB
- Intel Core i7 2.10 GHz processor offers more cache space and the hyper-threading architecture delivers high performance for demanding applications with better onboard graphics and faster turbo boost
- Dodeca-core (12 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 12th Gen processor generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 25 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
- Processor with 2.10 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
- 4 monitors supported to ensure maximum usability and reliable processing
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Processors
Intel designs advanced, high-performance processors for every usage, including enterprise-scale servers, IoT devices, laptops, desktops, workstations, and mobile devices. To find information, specifications, downloads and support for each processor, start by selecting a Processor family.
Tech Specs
| Depth | 1.8" |
|---|---|
| Width | 1.8" |
| L3 Cache | 25 MB |
| Brand Name | Intel |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Core i7 |
| Product Name | Core i7 Dodeca-core i7-12700 2.10 GHz Desktop |
| Product Type | Processor |
| Product Model | i7-12700 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
Show all 25 specsShow fewer
| Product Family | Core i7 |
|---|---|
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 20 |
| Overclocking Speed | 4.90 GHz |
| Integrated Graphics | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | BX8071512700 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Number of Monitors Supported | 4 |
Related Products
More in INT-MP from INTEL and similar brands


ULTRA 5 DESKTOP PROCESSOR 225 10 CORES 3YR WARRANTY - MM#99CN9A

INTEL CORE I5-12600KF LGA1700 MM#99APG4 EOL 7/24/2026

CORE I5-14600KF 5.3G 14 CORES DESKTOP PROCESSOR MM#99CFXZ
More from INTEL
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
