HPE DL385 G11 9124 2X32G 8SFF SSD NA SVR PL-78
HPE DL385 G11 9124 2X32G 8SFF SSD NA SVR PL-78
Key Features
- 2 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 64 GB memory, users can multitask between applications smoothly, preserving responsiveness and efficiency
- 960 GB SSD gives you enough space to store all your digital content and files, keeping everything organized and accessible
- 800 W power supply unit (PSU) included for hassle-free deployment and reliable power delivery in server environments
- EPYC 2.70 GHz processor handles computing tasks effectively for better productivity
- Rack form factor offers easy deployment and streamlined usage, enhancing operational efficiency in server environments
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- 4th Gen server generation improves power efficiency and ensures long-lasting reliability
- DDR5 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- Gigabit Ethernet enables high-capacity data transfer, improving overall performance for virtualization and data-intensive applications
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Overview | HPE ProLiant DL385 Gen11
The new HPE ProLiant DL385 Gen11 server is an accelerator-optimized 2U 2P solution that delivers exceptional compute performance, upgraded high-speed data transfer rate and memory depth at 2P compute capability. Powered by 4th Generation AMD EPYC™ 9004 Series Processors with up to 96 cores, increased memory bandwidth (up to 6TB), high-speed PCIe Gen5 I/O, Gen5 EDSFF storage and the newly designed chassis supporting 8 single wide (SW) or 4 double wide (DW) GPUs*. The HPE ProLiant DL385 Gen11 server is a perfect accelerator-optimized 2U 2P solution.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| Cache | 64 MB |
| Depth | 25.4" |
| Width | 17.1" |
| Height | 3.4" |
| Chipset | AMD |
| Brand Name | HPE |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Rack |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| Rack Height | 2U |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
Show all 72 specsShow fewer
| Power Source | Power Supply |
|---|---|
| Product Line | ProLiant |
| Product Name | ProLiant DL385 G11 Server |
| Product Type | Server |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Error Checking | ECC |
| Maximum Memory | 6 TB |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Type | EPYC |
| Product Family | ProLiant DL385 G11 |
| Product Series | DL385 G11 |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | 9124 |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Standard Memory | 64 GB |
| Controller Model | MR408i-o |
| Package Contents | <ul><li>ProLiant DL385 G11 Server</li><li>6-foot IEC C-13/C-14 Jumper Cord</li><li>ProLiant DL3XX Gen11 Easy Install Rail 2 Kit</li></ul> |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Remote Management | Yes |
| Security Features | <ul> <li>UEFI Secure Boot and Secure Start support</li> <li>Immutable Silicon Root of Trust</li> <li>FIPS 140-3 validation (iLO 6 certification in progress)</li> <li>Common Criteria certification (iLO 6 certification in progress)</li> <li>Configurable for PCI DSS compliance</li> <li>Advanced Encryption Standard (AES) and Triple Data Encryption Standard (3DES) on browser</li> <li>Support for Commercial National Security Algorithms (CNSA)</li> <li>Tamper-free updates - components digitally signed and verified</li> <li>Secure Recovery - recover critical firmware to known good state on detection of compromised firmware</li> <li>Ability to rollback firmware</li> <li>Secure erase of NAND/User data</li> <li>TPM (Trusted Platform Module) 2.0</li> </ul> |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of VGA Ports | 1 |
| PCI Express Details | 1 x PCIe 5.0 X16 Full-height, full-length |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Weight (Approximate) | 73.63 lb |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Manufacturer Part Number | P86277-005 |
| Maximum Memory Supported | 6 TB |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Operating System Supported | Red Hat Enterprise Linux 9.0 |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| Remote Management Controller | HPE iLO 6 |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Additional Warranty Information | <p>Server Warranty includes three years of parts, three years of labor, and three years of on-site support coverage </p> |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Solid State Drive Configuration | 2 x 480GB |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Total Solid State Drive Capacity | 960 GB |
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RM-SVR from HPE BTO SERVER SYSTEMS and similar brands
HP DL320 G5P 400W NON-H-P PSU_X PSU_X000D_
1000BASE-BXD BIDI 1310TX/1550RX 20KM SMF SMPLX LC ITEMP MSA CPLT
1000BASE-BXD BIDI 1550TX/1310RX 20KM SMF SMPLX LC ITEMP MSA CPLT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.