HPE DL145 G11 8124P 1X16G 2SFF SSD SVR PL-78
HPE DL145 G11 8124P 1X16G 2SFF SSD SVR PL-78
Key Features
- 1 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 16 GB memory, you can multitask between applications seamlessly, keeping productivity high and response times quick
- 480 GB SSD gives you enough space for large files, digital content, and essential data, making storage stress-free
- 700 W power supply unit (PSU) included for hassle-free deployment and reliable power delivery in server environments
- EPYC 2.45 GHz processor handles computing tasks effectively for better productivity
- Rack form factor simplifies usage and setup, offering a user-friendly design for convenient server integration
- 4th Gen server generation delivers improved performance for faster, more efficient computing
- With DDR5 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfers, such as backups and replication, ensuring smooth and efficient operations
- 4 Network (RJ-45) Ports simplify integration and enable powered devices in areas without dedicated electrical circuits
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
HPE ProLiant DL145 Gen11
Ready to Experience Exceptional Performance, Affordability, and Versatility with HPE's Latest Edge Computing Server Solution?
HPE ProLiant DL145 Gen11 server is a 2U, single processor, robust edge computing server designed to cater to the needs of Retail, Manufacturing, Telecommunications, and various other industries. It offers a compelling alternative to traditional servers with its sleek design, affordable pricing, and quiet operation.
Powered by the 4th Generation AMD® EPYC™ 8004 Zen4c architecture, this server provides up to 64 energy-efficient cores, PCIe Gen5 speed, and high-performance EDSFF storage. It can operate continuously in temperatures ranging up to 55°C and withstand high-dust and high-vibration environments. It is engineered for today's hybrid world, allowing enterprises to virtualize traditional IT applications to power their businesses and accelerate AI success.
Tech Specs
| Cache | 64 MB |
|---|---|
| Depth | 16" |
| Width | 14.1" |
| Height | 3.4" |
| Chipset | AMD |
| Brand Name | HPE |
| DisplayPort | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
Show all 68 specsShow fewer
| Power Source | Power Supply |
|---|---|
| Product Line | ProLiant |
| Product Name | ProLiant DL145 Gen11 Server |
| Product Type | Server |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
| Error Checking | ECC |
| Maximum Memory | 768 GB |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Type | EPYC |
| Product Family | ProLiant DL145 Gen11 |
| Product Series | DL145 Gen11 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Processor Model | 8124P |
| Processor Speed | 2.45 GHz |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Remote Management | Yes |
| Security Features | <ul><li>UEFI Secure Boot and Secure Start support</li><li>Immutable Silicon Root of Trust</li><li>FIPS 140-3 validation (iLO 6 certification in progress)</li><li>Common Criteria certification (iLO 6 certification in progress)</li><li>Configurable for PCI DSS compliance</li><li>Advanced Encryption Standard (AES) and Triple Data Encryption Standard (3DES) on browser</li><li>Support for Commercial National Security Algorithms (CNSA)</li><li>Tamper-free updates - components digitally signed and verified</li><li>Secure Recovery - recover critical firmware to a known good state on detection of compromised firmware</li><li>Ability to rollback firmware</li><li>Secure erase of NAND/User data</li><li>Chassis Intrusion detection</li></ul> |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Number of SFF Bays | 2 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| PCI Express Details | 4 x PCIe Gen5 (2 FHFL, 1 FHHL, 1 OCP 3.0) |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Weight (Approximate) | 33.47 lb |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Manufacturer Part Number | P87459-005 |
| Maximum Memory Supported | 768 GB |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Operating System Supported | SUSE Linux Enterprise Server 15 SP6 |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 700 W |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Solid State Drives | 1 |
| Remote Management Controller | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download), HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Total Number of Memory Slots | 6 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Additional Warranty Information | <p>Server warranty includes 3-year parts, 3-year labor, 3-year on-site support with next business day response. </p> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 4.0 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 480GB |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Total Solid State Drive Capacity | 480 GB |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Number of Power Supplies Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in RM-SVR from HPE BTO SMART CHOICE and similar brands
HPE DL20 G11 6325P 1X32G 4SFF SSD NA SVR PL-78

HPE ML30 G11 6325P 1X32G 8SFF SSD NA SVR PL-78
HPE DL320 G11 5416S 1P 64G 8SFF AMS SVR PL-78
More from HPE BTO SMART CHOICE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
