
HPE ANW 6400 24SR10 CL8 4SFP56 V2 MOD PL-WB
HPE ANW 6400 24SR10 CL8 4SFP56 V2 MOD PL-WB
Key Features
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Features 24 networking ports to meet the requirements of the most demanding workgroups
- Can work as layer 3 routing for scalable network design
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
- Comes in black color for better adaption to the space
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The HPE Aruba Networking CX 6400 Switch Series is a modern, flexible, and intelligent family of AOS-CX modular switches ideal for enterprise campus and data center deployments. With a cloud-centric design that combines a fully programmable OS with NAE, the CX 6400 extends industry-leading monitoring and troubleshooting across the network.
Powerful HPE Aruba Gen7 ASIC architecture delivers fast, non-blocking performance so your network is ready for tomorrow's unpredictable demands. HPE Aruba Networking Virtual Switching Extension (VSX) brings high availability and enables fast, non-disruptive upgrades. Support for HPE Aruba Networking Switch Mutli-Edit Software and the HPE Aruba Networking CX Mobile App verify configurations are flawless and easy to deploy. This series offers 5 and 10-slot compact chassis, a choice of line rate interfaces including 25GbE, 100GbE, and full density 60W PoE with HPE Smart Rate multi-gigabit Ethernet ideal for access, aggregation and core deployments.
Features | Maximize your HPE Aruba Networking CX 6400 Switch Series | What's New
- High-performance modular Layer 3 switches with BGP, EVPN, VXLAN, VRF, and OSPF with robust security, MACsec encryption, and QoS while delivering up to 28 Tbps in non-blockling bandwidth.
- High availability with industry-leading VSX and redundant power supplies and fans.
- Full density HPE Smart Rate (1/2.5/5GbE) multi-gigabit, 60W PoE, and SFP+ modules.
- High-speed, non-blocking 1GbE, 10GbE, 25GbE, 40GbE, and 100GbE with intelligent monitoring, visibility and remediation with the Network Analytics Engine
- Manage via single pane of glass with HPE Aruba Networking Central across wired, wireless, and WAN.
- Dynamic Segmentation enables enhanced security and simple access for users and IoT.
Tech Specs
| Depth | 12.4" |
|---|---|
| Width | 17.3" |
| Height | 1.7" |
| Modular | Yes |
| Features | Virtual Extensible LAN (VXLAN) |
| Brand Name | Aruba |
| Manageable | Yes |
| PoE Budget | 60 W |
| Energy Star | No |
| Form Factor | Compact |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
Show all 39 specsShow fewer
| Power Source | AC |
|---|---|
| Product Name | CX 6400 Ethernet Switch |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | Black |
| TCO Certified | No |
| Product Family | CX 6400 |
| Product Series | CX 6400 |
| Layer Supported | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Application/Usage | Security |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network Technology | 2.5GBase-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Networking Standards | IEEE 802.3af |
| Weight (Approximate) | 9.70 lb |
| Manufacturer Part Number | S1T83A |
| Maximum Data Transfer Rate | 6.25 GB/s |
| High Availability Supported | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 50 Gigabit Ethernet SFP56 Expansion Slot |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in ENET from HPE - ARUBA HARDWARE and similar brands


ARUBA 6400 48P 1G CL6 POE 4SFP56 V2 MOD PL-WB

USB WIFI ADAPTER MINI WIRELESS N NETWORK ADAPTER DONGLE 150MBPS
USB3.0 TO GIGABIT ETHERN ADAPT 1 USB 3.0 1PORT ETHERN
More from HPE - ARUBA HARDWARE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



