
HPE 800W M-CRPS PL HT PLG PS KIT PL-SI
HPE 800W M-CRPS PL HT PLG PS KIT PL-SI
Key Features
- Durable and long-lasting power supply without interruption
- The 800 W output power reduces fan noise
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
HPE Modular Common Redundant Titanium Hot Plug Power Supply Kit with 94% efficiency, up to 650W on low-line input and 800W on high-line feed, OCP-compliant, 60mm wide, and C14 connector.
Features | Maximum Power, Ultimate Efficiency
- HPE Modular Common Redundant Power Supplies (M-CRPS) offer output ranges from 650W to 800W, allowing customers to right size the power supply for their exact server configurations.
- The power supplies offer up to 94% efficiency.
Deploy Worldwide, Manage Globally
- All AC power supplies are capable of low-line (100V to 127V) and high-line (200V to 240V) inputs.
- At server status reporting through illuminated handle, remote management using HPE iLO, RESTful API, and more.
- Open Compute Project (OCP) compliance means no user retraining is required to install, replace, or manage.
- Fast, toolless hot-plug access simplifies and enhances serviceability.
Power That You Can Trust
- Well-known brand with an established reputation for delivering servers for more than three decades and providing customers with reliable, high-quality power supplies.
- Multiple operating modes that allow more effective power efficiency while helping ensure reliable power delivery to servers with redundant power supplies.
- Security measures that protect system integrity and enable firmware updates with confidence.
- Reliability and durability, incorporating components that can withstand heat and load, and extend lifespan.
- Built-in protection features include overvoltage, under voltage, overcurrent, overtemperature, and short circuit.
Tech Specs
| Modular | Yes |
|---|---|
| Brand Name | HPE |
| Efficiency | 94% |
| Form Factor | Hot-pluggable |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Output Power | 800 W |
| Product Name | 800W Proprietary Power Supply |
| Product Type | Proprietary Power Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Frequency | 50-60Hz |
| Protection Type | Over Voltage |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | P73190-B21 |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in S-PWR from HPE BTO SERVER OPTIONS and similar brands

800W FS 48VDC HT PLG LH PWR SPLY KIT PL=SI
STANDARD POWER CABLE 6FT NEMA 5-15P TO IEC C13
12V DC ADAPTER M BARREL POWER SUPPLY ADAPTER CORD REPLACEMENT
More from HPE BTO SERVER OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



