
HPE 800GB SAS MU SFF BC SED FIPS PM6 SSD PL-OT
HPE 800GB SAS MU SFF BC SED FIPS PM6 SSD PL-OT
Key Features
- Provides sufficient storage capacityof 800 GB for your computer, ensuring you have ample space for all your files and applications
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- 24Gb/s SAS interfaceguarantees quick and reliable data transfer
- 2.5" form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Key Features | High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
HPE 12Gb SAS Mixed Use (MU) SSDs are ideal for big data analytics, cloud computing, high performance compute, database applications and virtualization.
Achieve higher IOPS and lower latency to enhance the performance of your data center.
Maintain data accuracy with full data-path error detection and surprise power loss protection.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
Self-encrypting FIPS Drive
HPE 24Gb Enabled SAS SSDs are Capable of 2x the Performance of 12Gb SAS SSDs.
Next Generation of SAS interface, based on the SAS-4 specification.
HPE 24Gb Enterprise SAS capability relies on a complete ecosystem enablement requiring a 24G SAS controller and updated server infrastructure which is set to launch in 2021.
HPE 24Gb Enterprise SAS SSDs are compatible with 12Gb Enterprise SAS ecosystem.
Tech Specs
| Height | 0.6" |
|---|---|
| Brand Name | HPE |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | 800GB SAS 24G Mixed Use SFF BC Self-encrypting FIPS PM6 SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Compatibility | <p>HPE Apollo 4200</p> |
| Drive Carrier | Yes |
| Hot Pluggable | Yes |
| Endurance Type | Mixed Use |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Family | PM6 |
|---|---|
| Product Series | PM6 |
| Drive Interface | SAS |
| Random 4KB Read | 173000IOPS |
| Device Supported | Server |
| Endurance (DWPD) | 3 |
| Random 4KB Write | 130000IOPS |
| Storage Capacity | 800 GB |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Drive Interface Standard | 24Gb/s SAS |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | P41400-K21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
Related Products
More in SASSSD from HPE MSA STORAGE BTO and similar brands
More from HPE MSA STORAGE BTO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



