
HPE 3.84TB SAS RI BC SED FIPS PM6 SSD PL-OT
HPE 3.84TB SAS RI BC SED FIPS PM6 SSD PL-OT
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 3.84 TB capacity
- Power and energy-efficient design ensures maximum reliability for your SSD
- 24Gb/s SAS interfaceenables quick data transfer and higher throughput
- 2.5" form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Key Features l High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
HPE 12Gb SAS Read Intensive (RI) SSDs are ideal for read caching, social media, web servers and boot/swap.
Achieve high IOPS and lower latency to enhance the performance of your data center.
Maintain data accuracy with full data-path error detection and surprise power loss protection.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
Self-encrypting FIPS
HPE 24Gb Enabled SAS SSDs are Capable of 2x the Performance of 12Gb SAS SSDs.
Next Generation of SAS interface, based on the SAS-4 specification.
HPE 24Gb Enterprise SAS capability relies on a complete ecosystem enablement requiring a 24G SAS controller and updated server infrastructure which is set to launch in 2021.
HPE 24Gb Enterprise SAS SSDs are compatible with 12Gb Enterprise SAS ecosystem
Tech Specs
| Height | 0.6" |
|---|---|
| Brand Name | HPE |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | 3.84TB SAS 24G Read Intensive SFF BC Self-encrypting FIPS PM6 SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Compatibility | <p>HPE Apollo 4200</p> |
| Drive Carrier | Yes |
| Hot Pluggable | Yes |
| Endurance Type | Read Intensive |
Show all 26 specsShow fewer
| Product Family | PM6 |
|---|---|
| Product Series | PM6 |
| Drive Interface | SAS |
| Random 4KB Read | 173000IOPS |
| Device Supported | Server |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Random 4KB Write | 78000IOPS |
| Storage Capacity | 3.84 TB |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Drive Interface Standard | 24Gb/s SAS |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | P41398-K21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
Related Products
More in SASSSD from HPE MSA STORAGE BTO and similar brands
More from HPE MSA STORAGE BTO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



