HPE 2TB SATA 7.2K LFF SC DS HDD PL-OT
HPE 2TB SATA 7.2K LFF SC DS HDD PL-OT
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 2 TB capacity
- Delivers increased storage capacity with maximum performance, giving you the space you need without compromising speed
- Experience faster data storage with the SATA/600 interface, designed to optimize burst performance for enhanced efficiency
- 3.5" form factor offers convenience, making it perfect for users seeking easy installation and hassle-free operation
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Key Features
HPE HDDs deliver High Performance and Reliability across HPE Server and Storage Platforms
HPE HDDs are enterprise-class drives for demanding 24x7 data center environments
HPE HDDs are validated and tested with on-going quality monitoring throughout their lifecycle
Maximize total server storage capacity for business critical workloads with HPE HDDs
HPE offers highest capacity 16 TB hard drives that are ideal for digital content, bulk storage, cloud and web environments
HPE HDDs are engineered to deliver high capacity, performance, reliability and data security
HPE HDDs are engineered to maximize total server storage capacity within data center environments
HPE HDDs help prevent unauthorized access to your data with Digitally Signed Firmware
HPE HDDs help simplify the cost and complexity of re-purposing or disposing of drives while protecting data with Instant Secure Erase (ISE) technology
Simplify HDD planning and standardize HDDs across HPE server and storage solutions
Common HPE HDD carriers offer consistency and compatibility across HPE server and storage platforms
Tech Specs
| Brand Name | HPE |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Disk Format | 512n |
| Form Factor | 3.5" |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | HPE 2TB SATA 6G Midline 7.2K LFF (3.5in) SC 1yr Wty Digitally Signed Firmware HDD |
| Product Type | Hard Drive |
| Wireless LAN | No |
| Drive Carrier | Yes |
| Drive Interface | SATA |
| Device Supported | Server |
| Storage Capacity | 2 TB |
Show all 17 specsShow fewer
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 1.81 lb |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Manufacturer Part Number | 872489-K21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
Related Products
More in SATAHD from HPE MSA STORAGE BTO and similar brands
More from HPE MSA STORAGE BTO
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



