HPE 1600W FS -48VDC HT PLG PS KIT PL-SI
HPE 1600W FS -48VDC HT PLG PS KIT PL-SI
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
HPE Flexible Slot(Flex Slot) Power Supplies share a common electrical and physicaldesign that allows for hot plug, tool-less installation into HPE server solutions. HPE's Flex Slot power supplies are certified for high-efficiency operation and offer multiple power output options, allowing users to "right-size" a power supply for specific server configurations. This flexibility helps to reducepower waste, lower overall energy costs, and avoid "trapped" power capacity in the data center.
Flex Slot power supplies are rated for Platinum-level certification with efficiency of up to 94%, and Titanium-level certification with efficiency of up to 96%. Support for HPE Power Discovery Services, via embedded power line communication technology on the Gen9 ProLiant Servers, is also available with the 1400W Platinum Plus model. This feature enables each server to communicate identification, location, and power-related data to the Intelligent Power Distribution Unit in the rack which can then be shared with HPEInsight Control to manage power usage and efficiency in the data center.
Tech Specs
| Depth | 12.8" |
|---|---|
| Width | 7.5" |
| Height | 4" |
| Brand Name | HPE |
| Efficiency | 94% |
| Form Factor | Flex Slot |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | 1600W Flex Slot -48VDC Hot Plug Power Supply Kit |
| Product Type | Proprietary Power Supply |
| Compatibility | <b>HPE Server Series:</b><br /> <ul> <li>ProLiant Gen10</li> <li>ProLiant DL300 Gen9</li> <li>Apollo 2000</li> <li>Apollo 4000</li> </ul> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |
Show all 14 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | P17023-B21 |
|---|---|
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
Related Products
More in G-PWR from HPE BTO SERVER OPTIONS and similar brands

3FT COMPUTER POWER CORD NEMA 5-15P TO C13 AC POWER MONITOR CABLE

5V DC ADAPTER H BARREL POWER SUPPLY ADAPTER CORD REPLACEMENT

PWR SUPPLY 12V SMALL 2X2 1.5M TYPES A-G-C-I W IBR1700 IBR900
More from HPE BTO SERVER OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



