HPE 1.92TB SAS MU SFF BC VS MV SSD PL-SI CONSTRAINED
HPE 1.92TB SAS MU SFF BC VS MV SSD PL-SI CONSTRAINED
Key Features
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 1.92 TB capacity
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- 12Gb/s SAS interface ensures high speed and reliability, providing fast and dependable data transfer
- 2.5" form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Easily access and retrieve files frequently, making the process convenient
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Key Features | High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
HPE 12Gb SAS Mixed Use (MU) SSDs are ideal for big data analytics, cloud computing, high performance compute, database applications and virtualization.
Achieve higher IOPS and lower latency to enhance the performance of your data center.
Maintain data accuracy with full data-path error detection and surprise power loss protection.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
HPE 24Gb Enabled SAS SSDs are Capable of 2x the Performance of 12Gb SAS SSDs.
Next Generation of SAS interface, based on the SAS-4 specification.
HPE 24Gb Enterprise SAS capability relies on a complete ecosystem enablement requiring a 24G SAS controller and updated server infrastructure which is set to launch in 2021.
HPE 24Gb Enterprise SAS SSDs are compatible with 12Gb Enterprise SAS ecosystem.
Tech Specs
| Height | 0.6" |
|---|---|
| Brand Name | HPE |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Product Name | 1.92TB SAS 12G Mixed Use SFF BC Value SAS Multi Vendor SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Compatibility | <p>HPE ProLiant Rack</p> |
| Drive Carrier | Yes |
| Hot Pluggable | Yes |
| Endurance Type | Mixed Use |
Show all 22 specsShow fewer
| Drive Interface | SAS |
|---|---|
| Random 4KB Read | 155000IOPS |
| Device Supported | Server |
| Endurance (DWPD) | 3 |
| Random 4KB Write | 52000IOPS |
| Storage Capacity | 1.92 TB |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Manufacturer Part Number | P40511-B21 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hpe.com |
Related Products
More in SASSSD from HPE BTO SERVER OPTIONS and similar brands
HPE 960GB SAS MU SFF BC VS MV SSD PL-SI CONSTRAINED
DELL 7DCTG 61GRY 452-BBUX E/PORT PLUS WIRELESS DOCKING
HP G1-G7 3.5-IN LFF SAS/SATA H-P TRAY ONLY
More from HPE BTO SERVER OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



