HP USB-C TO RJ45 ADAPTER G2
HP USB-C TO RJ45 ADAPTER G2
Key Features
- Enjoy the super fast Gigabit Ethernet connection by inserting this Gigabit Ethernet card into your computer
- This gigabit ethernet card gives a promisingly cost-effective solution by converting a USB port on your system into an RJ-45 Ethernet port
- Connect to a wired network with this single port network adapter for a hassle-free and quick response
- Supports cost-efficient twisted pair cables for speedy data transfer up to 100 meters
- With the 1000Base-T technology get up to 1000Mbps data transfer rate over the twisted pair cable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Get the fast Internet speed of an Ethernet connection on any USB-C® device. This easy-to-carry, plug-and-play Ethernet adapter provides a wired connection for fast and reliable streaming and downloads.
High speed support
Supports up to Gigabit Ethernet data rates, so you can stream and work with ease.
Perfectly portable
The lightweight design is easy to carry, for wherever you have access to the Ethernet.
Enables network manageability
Help IT secure and remotely manage your laptop fleet with advanced network manageability features through a wired internet connection enabled by this adapter.
Tech Specs
| Depth | 0.8" |
|---|---|
| Width | 7.1" |
| Height | 0.6" |
| Features | Plug and Play |
| Brand Name | HP |
| Form Factor | Portable |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Name | USB-C to RJ45 Adapter G2 (4Z527AA) |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Host Interface | USB Type C |
| Device Supported | Computer |
| Network Technology | 1000Base-T |
Show all 20 specsShow fewer
| Media Type Supported | Twisted Pair |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 0.71 oz |
| Total Number of Ports | 1 |
| Manufacturer Part Number | 4Z527AA |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Additional Warranty Information | HP standard one-year limited warranty. |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Related Products
More in ETHERN from HP INC. - NSB OPTIONS and similar brands
More from HP INC. - NSB OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




