HP ULTRASLIM DOCKING STATION NEW
HP ULTRASLIM DOCKING STATION NEW
Key Features
- Wired connectivity technology allows convenient and reliable connectivity for maximum efficiency
- USB 3.0 host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Docking Station provides a dependable and fast charging solution for your notebook with maximum productivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Overview
HP 2013 UltraSlim Docking Station
Features
Designed exclusively for ultraslim HP EliteBook Notebooks
Expands display, network, and device connectivity so you can be more productive throughout the day-all through a simple one-click slide-in side dock
Four USB 3.0 ports offer high-speed connectivity to the USB devices you use most. USB 3.0 reduces the time required for data transmission (vs. USB 2.0)1, is backward compatible with USB 2.0, and is bi-directional
DisplayPort and VGA ports deliver legacy and future compatibility with your choice of video devices and an Ethernet/LAN port keeps you online
HP ProBook 650 G2 Notebook PC; HP ProBook 650 G3 Notebook PC; HP Elitebook 820 G1 Notebook PC; HP Elitebook 840 G1 Notebook PC; HP Elitebook 850 G1 Notebook PC; HP EliteBook Folio 9470m Notebook PC; HP EliteBook Folio 1040 G1 Notebook PC; HP EliteBook Revolve 810 G1 Tablet; HP EliteBook Revolve 810 G2 Tablet; HP ZBook 14 Mobile Workstation
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| Depth | 14.50" |
| Width | 1.70" |
| Height | 4.20" |
| Brand Name | HP |
| DisplayPort | Yes |
| Manufacturer | HPI SOURCING - NEW |
| Product Line | UltraSlim |
| Product Name | UltraSlim Docking Station |
| Product Type | Docking Station |
| Compatibility | <p><b>HP Products:</b></p> <ul> <li>ProBook 650 G2 Notebook PC</li> <li>ProBook 650 G3 Notebook PC</li> <li>Elitebook 820 G1 Notebook PC</li> <li>Elitebook 840 G1 Notebook PC</li> <li>Elitebook 850 G1 Notebook PC</li> <li>EliteBook Folio 9470m Notebook PC</li> <li>EliteBook Folio 1040 G1 Notebook PC</li> <li>EliteBook Revolve 810 G1 Tablet</li> <li>EliteBook Revolve 810 G2 Tablet</li> <li>ZBook 14 Mobile Workstation</li> </ul> |
| Host Interface | USB 3.0 |
Show all 18 specsShow fewer
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Device Supported | Notebook |
| Weight (Approximate) | 1.69 lb |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Manufacturer Part Number | D9Y32AA |
Related Products
More in NB-DOC from HPI SOURCING - NEW and similar brands
HP USB-C G5 ESSENTIAL DOCK REFURB
KIT HP USB-C G5 ESSENTIAL DOCK

HP USB-C G5 ESSENTIAL DOCK
More from HPI SOURCING - NEW
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



