HP THUNDERBOLT G2 230W REFURB .
HP THUNDERBOLT G2 230W REFURB .
Key Features
- Wired connectivity technology is highly feasible, offers maximum usability
- USB Type C host interface allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- Docking Station provides a trouble-free charging solution with reliable, feasible connectivity for your notebook
- 6 USB ports offers a more refined structure and safer to use connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Command your workspace from just one USB-C™ connection
Connect a single USB-C™ cable to your notebook to access a wired network, data, video, and charging with a dock that supports both HP and non-HP Thunderbolt™ and USB-C™ notebooks.
Reset your perception
Reclaim your work area with this space-saving centerpiece that helps create a clean desk. Its elegant, black, rounded design with smooth accents changes everything you thought you knew about docks.
Manage your enterprise fleet like a boss
Help IT easily secure and remotely manage a wide range of HP notebooks and the dock with advanced network manageability features built into the dock, including WoL and MAC Address Pass-Through in all power states and PXE Boot.
Maximize your multi-tasking
See every color and detail of your projects with a superfast connection to dual external 4K displays as soon as you plug your notebook into the dock.
Now hear this
Take calls without a headset with our first Thunderbolt™ dock with an audio conferencing solution. The optional HP TB Dock Audio Module attaches vertically to the dock with no cabling.
Lock it down
Secure the base dock to a desk, table or your notebook through the lock slot with an optional HP lock.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| Depth | 3.86" |
| Width | 3.86" |
| Height | 2.72" |
| Brand Name | HPI SOURCING - CERTIFIED PRE-OWNED |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Manufacturer | HPI SOURCING - CERTIFIED PRE-OWNED |
| Product Name | Thunderbolt Dock G2 with Combo Cable |
| Product Type | Docking Station |
| Compatibility | <p><b>Notebooks:</b></p> <ul> <li>HP EliteBook 1050 G1</li> <li>HP EliteBook 735 G5</li> <li>HP EliteBook 745 G5</li> <li>HP EliteBook 755 G5</li> <li>HP EliteBook 840r G4 </li> <li>HP EliteBook x360 1030 G3 </li> <li>HP ProBook 455 G4</li> <li>HP ProBook 645 G4 </li> <li>HP ProBook x360 440 G1 </li> <li>HP ZBook 15 G3 Mobile Workstation</li> <li>HP ZBook 15 G5 Mobile Workstation</li> <li>HP ZBook 17 G5 Mobile Workstation</li> <li>HP ZBook Studio G5 Mobile Workstation</li> </ul> |
Show all 25 specsShow fewer
| Host Interface | USB Type C |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Notebook |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Product Condition | Refurbished |
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Manufacturer Part Number | 3TR87AA-RF |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-DOC from HPI SOURCING - CERTIFIED PRE-OWNED and similar brands
HP USB-C/A UNIVERSAL REFURB
HP USB-C/A UNIVERSAL REFURB

HP USB-C/A UNIVERSAL REFURB
More from HPI SOURCING - CERTIFIED PRE-OWNED
Other products available from this brand

KIT HP SB 45W SMART AC ADAPTER 1YR IMS WARRANTY STANDARD

KIT HP SB 45W SMART AC ADAPTER 1YR IMS WARRANTY STANDARD

KIT HP SB 45W SMART AC ADAPTER 1YR IMS WARRANTY STANDARD

KIT HP SB 45W SMART AC ADAPTER 1YR IMS WARRANTY STANDARD
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.